Korupce u krajských silničářů

Je už dva roky po krajských volbách, ale ve Středočeském kraji se pořád objevují informace o korupci a krádežích z veřejného rozpočtu za minulé vlády ANO, sociální demokracie a komunistů.

Naposledy jde o podezření na manipulace se zakázkami u středočeských silničářů. Policie vyšetřovala trojici podezřelých, ale nakonec případ uzavřela kvůli nedostatečným důkazům a k soudu se dostala jen jedna z mnoha pravděpodobně ovlivněných výběrových řízení.

Hlavními aktéry jsou bývalý šéf středočeských silničářů Zdeněk Dvořák, podnikatel Otto Zach a Marek Rejmana, který vedl tiskový odbor za vlády Jaroslavy Pokorné Jermanové. 

Stopa začíná u Dvořáka, který si koupil pozemek za tři půl milionu a potom si na něm postavil dům. Žádná hypotéka, všechno platil hotově. Kde vzal peníze říct nechce. S platem ředitele krajských silničářů, který je okolo sta tisíc měsíčně, by to našetřit nejspíš nezvládl. Původ peněz nechce vysvětlit ani Dvořákova bývalá partnerka Ivana Jindřichová, se kterou má děti. Ta je na krajském úřadě vedoucí odboru, který má na starost veřejné zakázky. Pozemek v roce 2019 převedl právě na ní, za dva miliony korun.

Na zahradě nechybí ani bazén, o jehož výstavbu se postarala firma Oz stavby Otty Zacha. Firma z devadesáti pěti procent své kapacity věnuje jen krajským zakázkám. Zajímavá náhoda, že si našla čas postavit bazén zrovna Dvořákovi.

Jak by se dalo čekat, Dvořák tvrdí, že je všechno absolutně čisté a žádné zakázky nebyly zmanipulované. Opravdu? Policie díky odposlechům zjistila, že Dvořák Zachovi minimálně jednou předal seznam zakázek, u kterých se kraj připravoval vyhlásit výběrové řízení. A to není všechno. Zach dokonce ovlivňoval, kdo jaké zakázky dostane. To už tak čistě nevypadá, že?

Aby toho nebylo málo, policie tři zmíněné aktéry sledovala při několika schůzkách a chovali se úplně jako z učebnice. Při cestě na jejich schůzku měnili auta, ve kterých jeli, někteří nechávali doma telefon a když mluvili, tak šeptali, aby je nikdo neslyšel. 

Z toho na co přišla policie to vypadá na systémové ovlivňování veřejných zakázek, k soudu se ale dostal jediný případ. Jde o soutěž na opravu takzvaného propustku, jímž protéká voda pod silnicí u Zaječova na Berounsku. Podnikatel Zach podle obžaloby slíbil šéfovi silničářů padesát tisíc, když zakázku za více než milion dostane jeho firma.

Krajská správa a údržba silnic pracuje s několika miliardovým rozpočtem. Po tomto odhalení si musí dát aktuální koalice veliký pozor, koho novým ředitelem silničářů jmenuje. Jeden pokus jim už nevyšel. Jana Lichtnegera po pár měsících odvolali kvůli napojení na Redla, který rozkrádal Dopravní podnik v Praze. 

Snad bude příští pokus o jmenování nového ředitele úspěšnější.

David Žofka