Zjišťujeme, jak v Itálii bojují proti nelegální migraci

Právě teď jsem v Itálii na pracovní cestě po migračních trasách ilegálních migrantů. A právě dnes Německo s okamžitou platností zahajuje na hranicích s Českem a Polskem zesílené kontroly.

S Němci to dojednával Rakušan. A jak to dopadlo? Ve všem je totální chaos. Mám informace, že naši policisté doteď neví, v jakém režimu tyto společné kontroly budou probíhat. A to úplně opominu fakt, že tohle řešení, jak jsem už psal včera, nevyřeší vůbec nic. Pokud migrant zachycený na německé hranici prohlásí, že chce v Německu azyl, tak začne řízení tak jako tak. Vzniká tak špunt, který vytvoří tlak na Česko.

Jediným možným řešením v širším kontextu by bylo zajistit JIŽNÍ TRASU, odkud migranti přichází. A to je jak Itálie, kde jsme právě teď s týmem Přísahy, nebo srbsko-maďarská hranice. Jedině tak se z Česka nestane tranzitní země, kde budeme řešit velké problémy s bezpečností. Naprosto fatální je také stav Frontexu, který, ani po po 8 letech od první migrační vlny situaci nezvládá. My jedeme na jih Itálie zjistit, jak funguje ochrana takzvané mokré cesty a jak tam fungují instituce EU. O všem vás budu informovat.

Robert Šlachta