Zemětřesení v Turecku a Sýrii

Po nejsilnějším zemětřesení od roku 1939 o síle 7,4 přesáhl v turecko-syrské pohraniční oblasti počet obětí 6000. Tisíce lidí byly zraněny a mnoho dalších je podle všeho stále uvězněno pod troskami. Jsme velice rádi, že mezinárodní pomoc začala téměř okamžitě a záchranné evropské týmy ihned vyrazily na pomoc do zasažených oblastí. 

Jakou roli sehrává v případě nouzových situací Evropská unie? V případě velkých katastrof má Evropská unie na pomoc zvláštní nouzový postup. A právě po zemětřesení v Turecku a Sýrii se tento mechanismus, v případě přírodních katastrof, okamžitě aktivoval. Evropská civilní ochrana sdružuje kapacity 27 zemí EU a osmi dalších zemí včetně Turecka. Každá země světa, ale také OSN a další organizace mohou požádat Evropskou unii o podporu v krizových situacích. V rámci EU se nástroj pravidelně používá v případě lesních požárů nebo povodní. Od svého založení v roce 2001 byl postup civilní ochrany aktivován více než 600 krát pro pomoc při mimořádných událostech v Evropské unii i mimo ni. Mimo EU se do akce zapojil nespočet neziskových organizací z celé Evropy a pomáhají, jak v oblastech zasažených přírodní katastrofou, tak jsou nápomocni s administrativou a dohledáváním informací z postižených míst. 

Jsme velice hrdí na český záchranářský tým, který odjel do Turecka v úterý a byl složen z 68 profesionálních záchranářů. Držíme palce, aby se všichni v pořádku vrátili a děkujeme všem záchranářům za jejich oddanost, obětavost a odvahu nasazovat své životy, aby v troskách našli přeživší. Děkujeme!

Nikola Bartůšek