Vyšší „rodičák“ jen některým? Přísaha říká jasné NE!

Ministr Jurečka avizuje zvýšit rodičovský příspěvek. Konečně, vyzýváme ho k tomu už dlouho! Bohužel ale JEN o 50 tisíc a nejspíš AŽ pro děti narozené od 1.1.2024.

To je strašná nespravedlnost a kritizuje jí dokonce i jeho vlastní poradce Filip Pertold! Jak k tomu přijdou všechny ty rodiny s dětmi, které se už rok a půl zmítají v existenčních problémech a na které dopadla obrovská inflace a energetická krize?!

Rodičovský příspěvek nebyl valorizován od roku 2020 a činí v průměru JEN kolem 7,5-9 tisíc korun na měsíc. To je při dnešních cenách strašně málo! Rodič sice může zvolit výši čerpání až na 70 procent výdělku měsíčně, ale čím vyšší je měsíční čerpání, tím rychleji se celková částka vybere.

Navíc celých 45 % z celkového počtu ohrožených dnes tvoří právě rodiny s dětmi. Drtí je vysoké ceny jídla, bydlení, vysoké úrokové sazby hypoték a mnohdy jsou v situaci, kdy jediný živitel chodí do více prací, aby rodinu uživil. Celá 1/4 domácností jede na doraz a počet rodin, které musí žádat o příspěvek na bydlení se v březnu vyšplhal až na 260 tisíc, což je nejvíc za posledních deset let. Celá pětina domácností musela omezit výdaje na vzdělávání, nebo volnočasové aktivity svých dětí a za základní věci jako je jídlo a bydlení dávají podle PAQ Research více jak 60 % příjmů!

Jak jim vláda pomohla? NIJAK!

Nejenže odmítá zvýšit rodičovský příspěvek stávajícím rodičům a zvažuje zkrátit dobu jeho pobírání, ale zrušila i školkovné, slevu na manželku a jako bonus zvedla DPH na kojeneckou vodu na 21 %. Nedostatek školek ani jiných předškolních zařízení neřešila pro jistotu vůbec.

Přísaha je jednoznačně na straně rodin s dětmi a chce rovné podmínky pro všechny. Jakákoliv forma diskriminace dětí nebo jejich rodičů je pro nás absolutně nepřijatelná. Navrhujeme zvýšit rodičovský příspěvek všem stávajícím rodičům, kteří ho pobírají, alespoň o 100 tisíc, tedy o výši inflace a také jeho pravidelnou roční valorizaci. Možnosti na to jsou. Zvýšení o 100 tisíc přijde státní kasu na zhruba 10 miliard korun. V situaci, kdy nám klesá porodnost a za poslední rok nám chybí asi 8 tisíc dětí, máme zhruba 1 miliardu rezervu. Pokud navíc vláda upustí od drahých nesmyslů typu rušení rodných čísel za 56 miliard, bude peněz dost.

Zkrátit dobu pobírání rodičovského příspěvku je možné za předpokladu, kdy budou mít ženy jistotu, že své děti umístí do školky. Přísaha dlouhodobě volá po zvýšení kapacit předškolních zařízení-školek, jeslí, dětských skupin a také po VĚTŠÍ podpoře částečných sdílených a zkrácených úvazků. (Sleva 5 % na sociálním pojištění, kterou vláda od února zavedla je pořád příliš málo). Tím umožníme ženám dřívější návrat na trh práce formou pozitivní motivace. Nikoliv formou postihů či nesmyslných omezení, která vláda navrhuje!

Karolína Kubisková