Výročí útoku na Ukrajinu. Češi otevřeli srdce uprchlíkům.
My, Češi jsme národ, který se v nouzi umí semknout a navzájem si pomoci. Dokázali jsme to před lety při ničivých povodních nebo při tornádu. A dokazujeme to i teď, během konfliktu na Ukrajině, kdy potřebují pomoc lidé, kteří donedávna měli své domovy za hranicemi. Od momentu, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu uplynul jeden rok a za tu dobu se domovy mnohých Čechů staly dočasným domovem Ukrajinců, kteří domovy ztratili.
„Jsem na Čechy nesmírně pyšný. Otevřeli uprchlíkům srdce i domovy “, slova předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty jasně vystihují názor na pomoc lidem v nouzi. V přepočtu na počet obyvatel je Česko v rámci Evropské unie zemí, která přijala nejvíce uprchlíků z Ukrajiny.
"Hrdost a úctu, kterou pociťuji vůči českým občanům ale nemohu adresovat naší vládě. Selhává ve všem a konflikt na Ukrajině není výjimkou", nešetří kritickými slovy Robert Šlachta a pokračuje: "Naše vláda za rok nedokázala přijít s funkčními řešeními důsledků, které s sebou válka na Ukrajině přinesla. Pořád jenom výmluvy".
"Vím, že máme svých starostí dost....je však dobře, že neschopnost a drzost vlády a náš oprávněný pocit naštvanosti vůči ní v nás neudusil potřebu pomáhat těm, kteří se ocitli ještě ve větší nouzi", neskrývá své emoce Robert Šlachta. Podle něj i jako národ, na který se několikrát v historii spojenci vykašlali, víme, jak je důležité nezůstat osamocen.
Ale je nutné přemýšlet prakticky a takto vnímat z našeho pohledu i konflikt na Ukrajině. "Od jeho začátku upozorňuji na to, že by naši představitelé měli udělat maximum proto, abychom věděli KOLIK uprchlíků u nás pobývá a KDE se nacházejí", má v tom jasno šéf hnutí Přísaha. Dodává, že teď už je pozdě. Systém evidence měl být podle něj nastaven hned na začátku. Příliv uprchlíků byl sice velký, ale na druhou stranu jako člověk s bohatámi policejními zkušenostmi Robert Šlachta ví, jak je složité zjišťovat pohyb osob bez základní evidence.
"Protože kde chybí pravidla, tam vládne chaos a ten nahrává nepoctivým lidem", připomíná známou pravdu Šlachta. To, že stát nemá pohyb Ukrajinců na našem území podchycen, přiznává i ministr Rakušan. "A to je fakt skandální", komentuje tuto skutečnost Robert Šlachta a pokračuje: "I já pokud jdu k někomu domů na návštěvu, nejdu bez pozvání a beru jako samozřejmost, že dodržuji pravidla hostitele".
Jak systém evidence uprchlíků nastavit? "Okamžitě se mělo začít aktivně pracovat na propojení informací mezi úřady, aby byl přehled, kde tyto osoby bydlí, kde pracují, zda mají nebo nemají nárok na sociální dávky a podobně" vypočítává Šlachta a pokračuje: "Je to tok informací mezi Úřady práce, finanční správou, celní správou.....jen tak je možné dostat pod kontrolu například snahy o zneužívání dávek".
Z úst šéfa hnutí Přísaha Roberta Šlachty je to kritika i doporučení vládě. Konflikt na Ukrajině už ale trvá rok a na mnohá opatření je pozdě...."Co bych ale vládě důrazně doporučil: ať se už konečně začne zajímat o probémy českých občanů!", rozčileně volá po změně chování kabinetu Šlachta.
"Jsem pořád mezi lidmi, takže vím, jak to lidi vnímají. Pomoc Ukrajině ze strany našeho státu je naplněna a teď už jde na úkor našich občanů,” zdůrazňuje Šlachta.
Je přesvědčen že vzhledem k velikosti naší země, je humanitární pomoc ČR Ukrajině naprosto dostatečná, podobně by se měly podílet ostatní státy EU.