Vládní balíček: Žádné škrty u sebe, dražší léky a nulová kontrola daňových optimalizací

Ani jediné ministerstvo, ani jediný politický náměstek! Přesně tak, jak jsem čekal. Vláda nezačíná sama u sebe, nesahá na svoje platy ani svoje lidi.

Místo toho chce zrušit školkovné, zdražit dálniční známky, zvýšit nemocenskou, zvýšit daň z nemovistostí a taky zvýšit odvody OSVČ.

Navíc, vláda zvyšuje daně. I když se hrozně moc chtějí tvářit, že ne, tak tím, že léky, vodné, stočné a teplo přesunuli z původních 10 procent na nových 12, prostě zdraží.

Co vláda absolutně neřeší, jsou přesně ty části ekonomiky, kde se dají vybrat MILIARDY a ne stokoruny.
Úplně chybí jakékoliv opatření vůči daňovým optimalizacím a vyvádění dividend do zahraničí. A vůči šedé ekonomice.

A další věc. DPH na potraviny. Od posledních sněmovních voleb voláme po zlevnění potravin. Je to jasné, adresné a rychlé řešení v čase, kdy máme nejdražší potraviny ze všech okolních zemí.
Vláda teď navrhuje přesunout potraviny do nižší skupiny DPH.

Fajn, ALE.

V současné situaci je navrhovaných dvanáct procent DPH, které by na potraviny bylo, pořád moc vysoké. To jsme si mohli dovolit v roce 2021.
Navíc, my jsme navrhovali, aby se to týkalo základních potravin, to vláda ve svém návrhu vůbec nemá.
A další věc. Kontrola. Vláda vůbec nemá vypracovaný systém, jakým chce kontrolovat obchodníky, aby si ty extra peníze nenechávali v maržích, ale aby skutečně zlevňovali potraviny. To v našem návrhu bylo.
Výsledkem teda bude, že se zase hezky všichni poskládáme jen na tučné zisky zahraničních obchodních řetězců, které ještě k tomu šikovnou daňovou optimalizací vytáhnou ven z České republiky.

Robert Šlachta