Vláda schválila nekončící robotu za nižší peníze!

Přísaha odmítá asociální podobu „důchodové reformy“, kterou dnes vláda na sílu protlačila. Zvyšování hranice odchodu do důchodu je absolutní nesmysl a systém nezachrání. Pominu-li zcestný způsob výpočtu, který už dříve zpochybnili demografové, není to možné ani ze zdravotního hlediska. Jak mají lidé pracovat déle, když se ve zdraví dožívají v průměru jen 62 let? Efekt bude stejně nula, protože jim stát bude místo důchodů vyplácet nemocenskou a sociální dávky.

K tomu nižší nové důchody, přísnější pravidla pro předčasné penze i nižší valorizace, osekání výchovného a redukce počtu lidí zahrnutých v rizikových profesích. To vše jsou restrikce, které se týkají jen výdajové stránky a ve výsledku ničemu nepomohou. Žádný důchodový systém totiž nemůže dlouhodobě fungovat bez stabilizace příjmové stránky důchodového účtu a tu vláda vůbec neřeší. 

Řešení je přitom jednoduché. Zdanit tzv. „velký“ business, začít okamžitě s masivní podporou prorodinné politiky tak, aby se zvýšila porodnost a měl v budoucnu, kdo platit na důchody a zaměřit se na šedou ekonomiku, transferové ceny, odliv dividend a nadnárodní korporace, kam nám ročně utíkají desítky až stovky miliard.

Karolína Kubisková