Vláda odmítla zvýšit rodičovský příspěvek

Vláda zamítla návrh na zvýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc na 380 tisíc korun a také jeho roční valorizaci o výši inflace! Prošlo pouze zvýšení přídavků na děti, které ale pomůže jen omezenému množství lidí a "rodičák" prý budou řešit příští rok podle situace. Jaké situace, ptám se?

Rodiny s dětmi jsou dnes nejohroženější skupinou, na kterou doléhá energetická chudoba. Jedná se o 410 tisíc osob, z toho 220 tisíc dětí a podle průzkumů tvoří celých 45% z celkového počtu ohrožených.

Potýkají se s rostoucími cenami potravin, energií, růstem úrokových sazeb hypotéčních úvěrů a mnohdy se ocitají v situaci, kdy jediný živitel rodiny chodí i do dvou prací, aby své děti uživil. Navíc jde o skupinu, která si o automatické valorizaci mezd může nechat jen zdát a může mít jen omezené úspory, protože neměla dostatek času si je vytvořit. Nač tedy vláda čeká?

Uvědomuje si vůbec, že její nečinnost může demotivovat mladé lidi od zakládání rodin a za pár desetiletí nebude mít kdo platit do státní kasy a vydělávat na důchody? Asi NE!

Přísaha jednoznačně podporuje rodiny s dětmi a navrhuje urychlenou valorizaci rodičovského příspěvku.

Karolína Kubisková