Vláda musí urychleně řešit rapidní propad porodnosti!

Tohle je vážně vrchol diletantství. Máme nejhorší porodnost za posledních 22 let! Loni se narodilo o deset tisíc dětí míň než v roce 2022 a ministr Jurečka dělá co?

Odmítá řešit rodičovský příspěvek, zkracuje ženám „rodičák“ jen na tři roky a svou neschopnost zajistit jim místa ve školkách svaluje na obce. Těm za nedostatek míst nově hrozí ukládat i finanční sankce! Nehorázné. To si dovolí říct ministr, jehož vláda v rámci svého "úsporného" konsolidačního balíčku osekala příjmy Ministerstva pro místní rozvoj, tolik potřebné na investice a případné zřizování nových předškolních zařízení o více než 7 miliard? A čím, že to pan ministr Jurečka chce pokles porodnosti zastavit? To se podržte! Zdigitalizoval přece rodičovský příspěvek a jeho vyřízení je prý tak mnohem snazší. Hurá! Až na to, že jeho výše pořád zůstává tristní, v průměru 7-9 tisíc na měsíc a zvedl se pouze dětem narozeným v tomto roce. Ostatní mají smůlu a o jeho pravidelné valorizaci prý Jurečka taky neuvažuje.

Podtrženo, sečteno. Vláda dělá zoufale málo proto, aby rapidní propad porodnosti zastavila. Místo podpory rodin, po které dlouhodobě voláme, jim zrušila školkovné i slevu na studenta, omezila daňovou slevu na manželku (která je s dítětem doma), zvedla DPH na kojeneckou vodu a pleny do základní sazby 21 % a jako bonus jim sebrala hlídací babičky tím, že zvedá věk odhodu do penze. Nedostatek školek řeší alibistickými výhrůžkami obcím a k tomu se jí povedlo protiústavně rozdělit novorozence na dvě kategorie.

Přísaha dlouhodobě opakovaně apeluje na vládu, aby začala řešit prorodinnou politiku a podporovat porodnost. Jinak v budoucnu nebude mít kdo platit na důchody a přispívat do systému. Navrhujeme jasné kroky, jako posílení kapacit předškolních zařízení, větší podporu pro maminky, které se vracejí na trh práce a vyšší daňové úlevy pro rodiny s dětmi. K tomu dlouhodobě důrazně voláme po zvýšení rodičovského příspěvku o celou inflaci, všem rodičům dětí do čtyř let, kteří ho pobírají a chceme taky jeho pravidelnou valorizaci. Aby nezůstalo u slov, podali jsme za rodiče stížnost k ústavnímu soudu a pevně věříme, že naší žádosti vyhoví.

Karolína Kubisková