Vláda kašle na školství

Osm set milionů korun chybí na platy kuchařek, uklízeček, školníků a hospodářek. To už nejsou jen spekulace, že nebude na platy. To je realita, kterou musí řešit všichni ředitelé a ředitelky škol. A co na to vláda? Hodila všechnu zodpovědnost na ředitele.

Odpověď vlády, ať je platí z peněz, které jsou pro učitele, je buď nepochopení reality nebo blbost, které sami nemohou věřit. Není to ale jediný nesmysl, který na úterní schůzce k chybějícím penězům vládní politici řekli. Podle nich si mají ředitelé jako správní manažeři poradit sami. Takže vláda udělá chybu, nedá peníze na platy a ředitelé to mají vyřešit za ně. Třeba tím, že půjdou prosit zřizovatele, aby to zaplatili za vládu. Anebo mají čekat a třeba o letních prázdninách vláda pošle víc peněz.

Úplně nejlepší je rada, že si mají ředitelé počkat do září. To se sníží množství úvazků na školách a budou mít víc peněz pro zbývající zaměstnance. Od září se má totiž snižovat PHmax. Podle toho se určuje počet vyučovaných hodin a od toho se odvíjí úvazky, které může daná škola mít. Podle toho taky dostává škola peníze ze státního rozpočtu přes kraje. Letos dostaly školy peníze podle ještě nesníženého PHMaxu. Od září se na školách ale PHmax sníží. Takže by teoreticky měli mít víc peněz na platy. Tady se ale teorie vlády liší od reality. Jakmile dojde ke snížení PHmaxu, sníží se tak reálný výkon škol a budou podle tabulek potřebovat méně peněz. Kraje si o tyhle peníze, které školám budou „přebývat“, požádají nazpět. Podtrženo sečteno školy nebudou mít touhle změnou navíc ani korunu. A ještě se kvůli tomu budou slučovat hodiny cizích jazyků, tělocviků a odborných předmětů.

Školství je priorita! Pořád jim to věříte? Najde se jediný člověk, který věří premiéru Fialovi nebo ministrovi školství Bekovi, že je pro ně školství prioritou? Není. Jinak by se teď neřešilo chybějících osm set milionů. 

Řešením je splnit sliby. Začněte brát školství jako prioritu a ne jako obtíž, která odsává peníze ze státního rozpočtu!

David Žofka