Vláda chce zalepit nedostatek školek sousedským hlídáním

Vláda nezvládá vyřešit chybějící místa v mateřských školách. A jako vždy přišla s úplným nesmyslem, který podle nich všechno opraví. Jde o sousedské hlídání. Teď na návrhu pracují poslankyně Vaňková za STAN, Richterová z Pirátů a lidi z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Jedná se o možnost přivýdělku lidí, kteří by hlídali děti svých sousedů a za to by dostávali od států nemalé částky v řádu až desítek tisíc korun (10 955,-/1 dítě do tří let měsíčně, 6 444,-/1 starší dítě) a zároveň by měli možnost žádat další částku od rodičů (4.720,-). Náměstkyně Freitas Lopesová upozorňuje, že sumy zatím nejsou konečné, protože zákon se teprve sepisuje.

Hlídat by šlo až 4 děti od šesti měsíců až do věku povinné školní docházky. Ministerstvo se opět zbavuje zodpovědnosti za nedostatečná místa pro školkové děti. Dále udělali novelu zákona o platech pedagogických pracovníků, kde se snaží ušetřit peníze a následně tvoří zákon, kde chtějí platit lidem? I když nové školky a pracovní pozice by stát vyšly na velmi podobné náklady!

Samozřejmě sousedské hlídání musí splňovat několik podmínek: plnoletost, svéprávnost a bezúhonnost, musí mít zdravotní a odbornou způsobilost, musí plnit vstupní i průběžné vzdělávání, dále musí být osoba pojištěná (to bude hlídat kdo?), práva k užívání prostor, prostory musí splňovat prostorové a hygienické požadavky na byt pro čtyři děti, které budou kontrolovat úřady.

Co zde není jasné, jak se bude uskutečňovat poslední školní rok školkových dětí, kteří by jej měli plnit v mateřských školách povinně.

Za Přísahu podporujeme novou výstavbu nebo provoz mateřských škol a pracovní pozice odborných pracovníků a jejich adekvátní finanční ohodnocení vysokoškolsky vzdělaných lidí. 

Magdalena Müllerová