Varování před dalším lockdownem

Dneska začala platit nová covidová opatření. Všimli jste si jich? Pokud ne, vůbec se tomu nedivím. Další osamocená a žádný smysl nedávající nařízení, bez celkové ucelené strategie. A víte, co jen a tom vůbec nejhorší? Že nastupující vláda na tom není se strategii o moc líp. Mám vážnou obavu, že směrujeme do dalšího lockdownu. Já vím. Já vím.

Všichni do jednoho, co tam ve sněmovně jsou, se dušovali, že už NIKDY žádný lockdown. Ale zcela upřímně. Neříkali to už i předtím? A věříte jim ještě?

Takže, co jsme navrhovali my za Přísahu a pořád na tom trváme.

Tak za prvé. Konečně chceme znát plán. Není možné, abychom byli dva roky v pandemii a pořád neměli jasný plán, co se kdy a za jakých okolností bude dít. Umíte si to vůbec představit, že byste se stejným postupem řídili v práci? Asi ne, že? A takhle naše vláda funguje už dva roky.

Za druhé, plán musí lidem představovat jedna nezávislá autorita na které se shodnou všichni. Koalice, opozice, nová vláda, stará vláda. Žádné politikaření. V Portugalsku je touto autoritou admirál a jaký je výsledek? Mají proočkovaných 86% obyvatel. Nejvíc v Evropě. V Německu funguje Institut Roberta Kocha. Něco podobného by mělo vzniknout i u nás. A víte, jak jsme s tím daleko? Byla jedna oťukávací schůzka na ministerstvu zdravotnictví. Ano, JEDNA, za dva roky.

Za třetí. Měli jsme z hlediska covidu v celku klidné léto. Takže já se ptám, na co to léto vláda využila? My jsme navrhovali audit krizového řízení. Tak, jak to udělala Velká Británie nebo Izrael. Potřebujeme zjistit, co přesně funguje a co nikoliv. Vládo, máme to?

Za čtvrté. Děti ve školách. Zatím víme jenom to, že v některých okresech se budou děti testovat. Fajn. A pak co? Znovu se ptám. Jaký je plán? To nám chtějí politici říct, že pořád žádný plán není? Že naše děti znovu zůstanou doma nejdéle z celé Evropy a přijdou a další rok výuky, přátel a často krát i jediného stabilního prostředí, které mají?

Tak tohle ne. My navrhujeme využít, stejně jako ve Švýcarsku, výuku, kdy se kombinují dopolední a odpolední turnusy školy a střídají se různé typy výuky, včetně školy v přírodě, kvalitního testování a účinného trasování a dalších chytrých opatření od učitelů a lidí z praxe. S jediným cílem: Umožnit dětem kvalitní výuku ve škole, se spolužáky a bez přerušení.

A poslední věc. Pokud přijde lockdown, přijdou i kompenzace? A pokud ano, tak jak je má nová vláda v plánu vyplácet? Pozdě a neadresně jako ta předchozí, nebo mají lepší řešení?

Na všechny tyhle otázky si zasloužíme odpověď. A zasloužíme si ji už tak minimálně rok.