Trochu jako trafiky! A co úspory?

Tak jsme zaznamenali ve veřejných zdrojích, že tým poradců pirátského exprimátora Zdeňka Hřiba, na který novináři upozorňovali, byl oprávněně kritizován. Nicméně ani nové vedení pod Bohuslavem Svobodou (ODS) nepřišlo s úsporami. Nyní kdy 5-ti koalice nabádá všechny k úsporám a snaží se snížit výdaje rozpočtu. Současný primátor dává měsíčně svým poradcům přes 400 tisíc korun, tedy skoro stejně, kolik dával předchozí primátor Hřib.

Informace poskytl na dotaz Práva mluvčí magistrátu, který uvedl, že v březnu stál Svobodův pětičlenný tým poradců Prahu skoro 416 tisíc korun, v dubnu pak přes 404 tisíce. 

Poradce si Svoboda vybíral mezi straníky a sympatizanty ODS, jako např. Lukáše Herolda, bývalého mluvčího Václava Klause a ex-radního Prahy 5, Kristýnu Kopeckou z ODS z Újezdu nad Lesy, Petra Peška, který je i asistentem poslance ODS Jakuba Jandy a uvádí o sobě, že byl poradcem předsedy ODS, a Miroslava Šmída, komunálního politika ODS z Prahy 5, který zároveň tým poradců vede.

A zde je asi ta nejzásadnější informace neb to trochu vypadá jako „trafiky“ pro známé, kolegy ze strany. Chápeme, je to v ODS zažité, za trafiky byl odsouzen i bývalý premiér Nečas. Ale tým poradců by měl odrážet především odbornost.

Svobodovi poradci oficiálně koordinují a zpracovávají komplexní politické, ekonomické, právní a jiné analýzy a zajišťují zpracovávání podkladů pro politická jednání a vystoupení. 

Ale na to kvalifikaci nemají a jejich zkušenost je také diskutabilní podle jejich bývalého angažmá.

Bohužel, je to neekonomické vynakládání financí z rozpočtu Hl. města Prahy na spolustraníky a nejde o kvalifikované poradenství.

Martin Husa