Tisíce pošťáků skončí letos na dlažbě, jejich šéfové si ale na své milionové platy sáhnout nenechají

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi především doručovatelé a pracovníci na přepážkách. Nový pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán drastické opatření odůvodnil tím, že o poštovní služby klesá zájem a podnik se dlouhodobě potácí v červených číslech. Odkud tedy bere miliony na přepychové platy vysokých manažerů? To je otázka, která musí trápit každého, kdo má alespoň trochu ponětí o tom, jak vypadají výplatní pásky poštovních šéfů.

"Řádově miliony ročně. Tolik berou nejvyšší manažeři České pošty, naproti tomu platy většiny řadových zaměstnanců jsou podprůměrné. Zatímco šéfové si nechávají vyplácet na odměnách statisíce měsíčně, zaměstnanci musí bojovat o každou stokorunu!  Vůbec se nedivím, že na jejich platy nezbývá, nenasytnost těch, kteří jsou nahoře je bezmezná," říká předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a doplňuje své rozhořčení konstatováním: "Pošta z pochopitelných důvodů příjmy nejvyšších manažerů tají, ale vzpomínám si, že zhruba před šesti lety unikla na veřejnost informace o příjmech tehdejšího generálního ředitele Martina Elkána. Ročně bral 8 milionů korun!"

Podle Roberta Šlachty není divu, že podnik je ztrátový a řadoví zaměstnanci fyzicky i psychicky totálně vyčerpaní. A řešení? Zbavit se jich. 

Jako výsměch těmto lidem dnes působí video, které si nechal natočit ministr vnitra Vít Rakušan loni, těsně po vánocích. Naaranžoval v něm návštěvu pracoviště pošty, kde si potřásal se zaměstnanci rukou, nechal se s nimi fotit a děkoval jim za nasazení v době vánoc. Jak dojemné.... "...člověk nevidí, co práce je za tím, kdy objedná dárek na poslední chvíli od Ježíška pro děti a on nakonec přijde včas....já jsem za to osobně poděkoval zaměstnancům, protože to  jsou ty ruce, nohy, těla a síla České pošty a určitě je potřeba si jejich práce nesmírně vážit." Řekl tehdy na kameru Vít Rakušan. A každý z nás teď může posoudit, jak vážně své vyznání pracovníkům pošty myslel...

"Jak nesmírně si jich váží, dnes vidíme všichni," konstatuje Šlachta a dodává:"Je mi jasné, že tak velký podnik, jako je Česká pošta, se vyvíjí a už vzhledem k tomu, jak dramaticky se vyvíjejí technologie a způsob komunikace, nemůže jet pošta stále ve vyjetých kolejích. Není ale možné mlčky přihlížet k tomu, jak všechno jde na úkor lidí, kteří mohou jen stěží důležitá rozhodnutí a finanční toky ovlivnit."
I letos usilují odbory o adekvátní zvýšení mezd zaměstnanců České pošty. Zatím se podařilo vyjednat od 1. dubna navýšení tarifních mezd v průměru o 5%, jejich mzdy ale pořád budou o 25% nižší, než je průměrná mzda v ČR.

Služby České pošty využívá prakticky každý z nás. Právem očekáváme, aby byly kvalitní. O to se snaží desítky tisíc poštovních zaměstnanců, na jejichž příjmech jsou v mnoha případech závislé i jejich rodiny. Z těchto dvou důvodů vidí hnutí Přísaha řešení problému jinde, než v propouštění lidí: zúžit management, přesunout zaměstnance ze zrušených míst tam, kde lidé naopak scházejí a hlavně - spíše, než na lidech, snažit se ušetřit na provozních nákladech. Například prodejem starých, energeticky náročných objektů, ve kterých Česká pošta funguje. "Propouštěním lidí se služby nezlepší. Bude to jen pokračovat ke krachu...", míní Robert Šlachta.

Hnutí Přísaha