Stát hledá peníze na snížení rozpočtového schodku, do svého úřednického aparátu ale nehrábl

Uzdravíme veřejné finance. Pomůžeme rodinám. Budeme bojovat s odlivem dividend do zahraničí. To jsou jen namátkou vybraná předvolební hesla, vybraná z programu pětikoalice SPOLU. Pokud potřebujete ujištění, že současná vládnoucí garnitura to s námi opravdu nemyslí dobře, neplní předvolební sliby a lže, otevřete si na internetu webové stránky spolu21.cz. Bude to čtení, které soudnému člověku, žijícímu v této zemi, sice zkazínáladu, ale zároveň je to skvělá příležitost konfrontovat sliby se skutečností.

"Pokud jde o avizované uzdravení veřejných financí, očekávali bychom na prvním místě zeštíhlení přebujelého státního aparátu. Ostatně pětikoalice SPOLU to slibovala ve svém programovém prohlášení", odkazuje na program vládního uskupení předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. "Slibovali, že počet úředníků klesne o 13%. Místo toho se pořád jen na zalepení děr v rozpočtu berou peníze od lidí", pokračuje šéf Přísahy.

Podle Roberta Šlachty je velmi důležité nesplněné sliby, lži a manipulaci s lidmi neustále připomínat, poukazovat na ně. "Proto se ozýváme, aby lidé nezapomněli a měli otevřené oči", říká Robert Šlachta a dál pokračuje: "Vždyť jen rekordnízisk ČEZu 80 miliard, ke kterému jsme se vyjadřovali, je naprosto výmluvný....velká část dividend se ztratí v cizině. Přitom v programu koalice SPOLU čtu, že bude bojovat s odivem dividend do zahraničí. Pokud řeknu, že je to výsměch lidem, je to slabé slovo. A to nehovořím o penězích, které mizí v daňových rájích. Když máme tolik úředníků, je na pováženou, že tady nějak nefungují. Jen velký naivka uvěří, že nějaké peníze z obrovského zisku ČEZu se dostanou k obyčejným smrtelníkům", konstatuje Robert Šlachta. 

Šéfa hnutí Přísaha znepokojují i další plány, které vláda v rámci tak zvaného "uzdravování veřejných financí" chystá. "Podle mých zkušeností se lidé velmi obávají zvýšení daně z nemovitostí. Někteří se dokonce domnívají, že by to mohla být jakási zákeřná forma vyvlastňování", vzpomíná Robert Šlachta na četná osobní setkání s lidmi, během kterých zaznamenal i zklamání z nově zvoleného prezidenta: "I jeho fanoušci a voliči jsou nervozní z toho, že pan prezident likvidační vládní kroky podporuje. Podpis novely, týkající se valorizací důchodů, ujistil mnohé v tom, že mu nemohou důvěřovat". 

Kromě obávaného zvýšení daní z nemovitostí do životů rodin i jednotlivců ale negativně zasáhne i plánované zdraženídálničních známek, zrušení stavebního spoření, které je u lidí oblíbené, protože nastolilo pravidelnost odkládání peněz s konkrétním cílem, dále zrušení školkovného a zkrácení doby, po kterou je možné pobírat rodičovský příspěvek.

"A tak se znovu podívejme na program koalice SPOLU, ve kterém hlásají, že pomohou rodinám, že se rodinám u nás musí dařit a že bydlení musí být dostupné", odkazuje na dokument Robert Šlachta. 

Skutečnost je však následující: zbytečné úřady, ministerstva a prapodivné instituce, štědře dotované státem, jen kvetou. Odněkud se ale na tyto výdaje brát musí. A tak se pod taktovkou současné vlády uzdravují veřejné finance tím, že se krátípeníze důchodcům a rodinám s dětmi.

Hnutí Přísaha