Spotřební daň na tichá vína? Hnutí Přísaha je proti jejímu zavedení!
Národní ekonomická rada vlády (NERV) přišla s návrhem, aby ministerstvo financí, vedené Zbyňkem Stanjurou, zavedlo nenulovou spotřební daň na tichá vína. To vzbudilo nevoli mezi vinaři, protože její zavedení by znamenalo jejich likvidaci. Proti dani proto vznikla petice, kterou podporuje také předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ten se vinařů proti vládě zastal a snahu Fialova kabinetu o faktickou likvidaci tuzemských vinařů označil za podraz!
Nápad zavést spotřební daň Roberta Šlachtu coby patriota rozezlil. „Jsem z jižní Moravy. Tady jsem strávil svoje dětství a tady žiju. K Moravě neodmyslitelně patří víno, vinné sklípky a vinná turistika. A tohle všechno může náš region už brzy ztratit! Všechno kvůli vládě a její neschopnosti. Zavedení daně je nesmysl. Snahu vlády a ministra financí Stanjury o zvýšení příjmů do státního rozpočtu na úkor moravských vinařů, kterým hrozí doslova existenciální problémy, naprosto nechápu a beru to jako podraz! Hnutí Přísaha opakovaně vládě navrhlo a doporučilo řadu řešení, například zamezení vyvádění peněz z ČR do daňových rájů,“ zdůraznil Robert Šlachta.
„Nechápu, proč má náš region platit za absolutní neschopnost téhle vlády! Pokud si neumí snížit platy, zrušit některá ministerstva a snížit počty nesmyslných politických náměstků, tak nemají žádné právo sahat na víno na jižní Moravě!“ řekl předseda Přísahy, který se v této souvislosti ptá: „Kde jsou teď všichni poslanci a senátoři zvolení za jižní Moravu? Proč to neřeší? Proč drží basu s vládou? Myslím, že až se vrátí domů, tak jim to tady jasně řekneme!“
Šlachta se tak postavil za moravské vinaře a podpořil petici proti zavedení nenulové spotřební daně na tichá vína. „Místo toho, aby Fialova vláda vinaře podpořila, tak je chce zavedením daně zlikvidovat. Pojďme tlačit na vládu, aby neničila moravské vinaře a vůbec celou vinařskou kulturu, která dělá z jižní Moravy po Praze druhý nejnavštěvovanější turistický region v České republice!“ uvedl předseda hnutí Přísaha.
S řadou vinařů už mluvil a vyslechl jejich pádné argumenty, proč by mělo ministerstvo financí od záměru spotřební daně na víno upustit. „Pokud vláda zavede daň na víno, tak tím okamžitě znevýhodní naše vinaře oproti okolním státům jako Německo, Rakousko, Maďarsko či Slovensko, které nemají žádnou daň. Taky tím ohrozí víc jak třicet tisíc pracovních míst lidí, kteří ve vinařském segmentu a ve vinohradnictví pracují. A také samozřejmě zničí na to navázaný turistický ruch,“ prohlásil Šlachta.
Vinaři podle něj poukázali i na to, že zavedením daně klesne jejich konkurenceschopnost a významně propadnou prodeje – v první fázi odhadem až o 30 procent. Byrokratický aparát výběru spotřební daně podle vinařů naroste o zhruba 250 úředníků, spojených s nákladovou položkou na straně státu ve výši až 250 milionů korun pouze na mzdách. S dalšími investicemi do budov, IT struktur, vozidel a nákladů na kontrolní činnost se mluví o další miliardě korun. „Byrokracie a nárůst nákladů je tak v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády. Ta místo toho, aby nepotřebná úřednická a služební místa zrušila a ušetřila tak stamiliony korun, chce na úkor vinařů zavádět další byrokratický aparát. To je hanebné a nepřípustné!“ dodal Robert Šlachta s tím, že hnutí Přísaha je jednoznačně PROTI zvedání daně na víno.