Snížení valorizací důchodů je politická prasárna

Zklamalo nás dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ohledně valorizací penzí, a i když ho samozřejmě musíme respektovat, rozhodně s ním NESOUHLASÍME! Vláda prokazatelně věděla už v roce 2022, kdy sestavovala rozpočet na rok 2023, že inflace překročí pět procent a bude tudíž třeba valorizovat. Měla k tomu veškeré podklady a informace jak od Českého statistického úřadu, České národní banky, Národní rozpočtové rady i z fiskálního výhledu samotného ministerstva financí, což u soudu potvrdili i zástupci těchto institucí. Přesto na ně nevyčlenila žádné peníze.

Svou nečinnost pak doháněla zrychleným řízením ve stavu legislativní nouze, ke kterému může dojít jen za mimořádných okolností. Sám soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček dnes prohlásil, že pro stav legislativní nouze musí být splněny dvě podmínky: nepředvídatelnost a mimořádná hospodářská škoda. Jsou snad naši senioři mimořádná hospodářská škoda?  Jak mohla být splněna podmínka nepředvídatelnosti, když vláda o nutnosti valorizací dopředu věděla?

Obrala tak seniory, kterým nárok na mimořádnou valorizaci vznikl už v lednu, zpětně o více jak tisíc korun měsíčně. Sám Šimíček také zdůraznil, že i když nešlo o tzv. pravou retroaktivitu, došlo jednoznačně k zásahu do legitimního očekávání našich seniorů, kteří vyšší penze právem očekávali.

Za absurdní považujeme, že soud hájil vládní argumenty ohledně konsolidace veřejných financí, když pak zároveň prohlásil, že mu to nepřísluší řešit. Kdyby vláda skutečně myslela na rozpočet a míru zadlužení, nemohla by obrat seniory a zároveň si nehorázně zvednout vlastní platy o více jak 12,7%. Nepočítám desítky miliard, které si nechala proklouznout mezi prsty na válečné dani od energo gigantů, bank a rafinérií, které se ve zrychleném řízení a retroaktivně zdanit bála. 

Ačkoliv je třeba respektovat odůvodnění a právní stránku věci, je to za nás politická prasárna a jedna velká loupež na seniorech!

Karolína Kubisková