Šlachta vyzývá Nekulu: Jak probíhaly kontroly obilí?
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta je přesvědčený, že občané ČR by měli znát konkrétní výsledky kontrol obilí, které putuje na náš trh z Ukrajiny. Lidem nestačí obecné sdělení ministra zemědělství Nekuly, který tvrdí, že kontroly neodhalily závadné vzorky. Vyhýbavá prohlášení z vládních míst jen posilují nedůvěru ve vedení našeho státu.
"Lidé mi říkají na setkáních, že rozhodnutí okolních států zakázat dovoz ukrajinského obilí a dalších potravin, určitě má své opodstatnění," říká šéf Přísahy Robert Šlachta. Právě pravidelná setkání s veřejností napříč republikou ho inspirují k různým aktivitám. Teď konkrétně sepsal Šlachta Výzvu, adresovanou ministru zemědělství Zdeňkovi Nekulovi.
"Lidé mají strach o zdraví své a svých dětí, jíst musíme všichni a pokud panují obavy o kvalitu základní potraviny, jakou je pšenice, máme právo na pravdivé a konkrétní informace," vysvětluje Robert Šlachta důvod, proč Výzvu ministru Nekulovi poslal.
Ve Výzvě Robert Šlachta formuluje jasně, jaké informace pro sebe a širokou veřejnost požaduje.
- Žádá sdělení, která konkrétní odborná pracoviště kontroly vzorků ukrajinského obilí prováděla
- Chce znát metodiku, jakou při kontrolách obilí odborníci použili, názvy látek, u kterých se rozbory prováděly a přesné hodnoty, které kontrolované vzorky vykázaly
"To mi ale nestačí. Chtěl bych vědět, co ministr zemědělství říká na to, že Slováci odhalili ve vzorku ukrajinského obilí nadlimitní koncentraci pesticidu chlorpyrifos? Vždyť to samé je reálné i u nás a pokud opravdu kontroly zatím nic takového neodhalily, je to třeba jen náhoda," neskrývá rozhořčení šéf hnutí Přísaha a dodává: "Nemůžeme se spolehnout, že jako občané jsme pro naši vládu na prvním místě a to mne štve."
Starost o zajištění zdravotně nezávadného obilí pro občany, je ale jen jedna část zodpovědnosti, která české vládě schází. Druhou stranou mince je obětování českých zemědělců, kterým vinou politických rozhodnutí meziročně klesl odbyt obilí o 40%.
"Hovořil jsem s předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou. Potvrdil mi, že české obilí je mnohem kvalitnější, než ukrajinské, jejich cenám ale konkurovat nemůžeme. Máme totiž mnohem přísnější normy, než Ukrajinci a jejich kvalitativní parametry jsou s našimi nesrovnatelné," tlumočí sdělení zástupce českých zemědělců Robert Šlachta.
Co tedy s tím? Možným řešením je, aby Evropská komise zaplatila Ukrajině dopravu jejího obilí do evropských přístavů, ze kterých by putovalo k severoafrickým odběratelům, jak to bylo v minulosti. Tak bychom se mohli vyhnout tomu, že část ukrajinského obilí uvízne v našich skladech.
Dalším návrhem řešení by pak mohlo být zavedení vstupní finanční kauce, která by se exportérovi vrátila poté, co jeho zboží opustí území EU.
Vzhledem k ozbrojenému konfliktu nikdo nezpochybňuje, že Ukrajina nějakou formu pomoci i v odbytu obilí potřebuje. "Čeští občané a jejich právo na zdravotně nezávadné potraviny jsou ale dle mého nejhlubšího přesvědčení prioritou. A mělo by to tak být za všech okolností," říká Robert Šlachta a dodává: "Česká vláda nesmí v žádném případě konat a činit rozhodnutí, která jsou na úkor českých občanů."