Šlachta jde tvrdě do STANu. Oznámil další kauzu, kde figuruje ČT

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 29. června 2022 – Hnutí Přísaha – Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odstartoval kauzu Dozimetr, vníž policie odkryla korupční jednání bývalého starosty Lysolají Petra Hlubučka a dalších aktérů spojených s hnutím vládní pětikoalice STAN. Předseda Přísahy a někdejší elitní policista Robert Šlachta přišel s novými důkazy o dalších případech korupce, do níž má být zapletena také Česká televize.

Stovky milionů korun a lukrativní pozemky, které měly sloužit ke zvelebení pražské Palmovky, avšak po více než 10 letech bez výsledku. Po kauze Dozimetr, která otřásla politickým hnutím STAN v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, rozplétání korupčních afér zdaleka nekončí. Celý kruh zástupců figurujících ve skandálech STANu, počínaje Stanislavem Polčákem, Janem Farským nebo zesnulým Věslavem Michalikem, se znovu otáčí ke jménu Petra Hlubučka.

V nekonečné změti kauz se přidává další týkající se prodeje pozemků. V ní sehrál roli také developer Kamil Hošták napojený na Hlubučka. Plánovaný domov pro seniory, který měl být realizován na pozemcích odkoupených za cenu 3 000 korun za metr čtvereční namísto 7 000 korun za metr čtvereční, vznikla dnes luxusní vilová čtvrť. S milionovými „bonusy“ pro Hoštáka i Hlubučka.

Už v roce 2006 společnost AKVO Praha, ve které působil Kamil Hošták, nesplnila podmínku výběrového řízení a závazku ohledně projektu revitalizace Palmovky. K ceně pozemků vznikl posudek, kdy byla jejich skutečná hodnota vyčíslena na 480 milionů korun, prodejní byla přitom dramaticky nižší, činila 88 milionů. K investicím do nových bytů pro mladé rodiny, do výstavby obchodů nebo oprav autobusového nádraží nikdy nedošlo. Ať už se jednalo o zneužívání pravomocí, manipulaci s veřejnými zakázkami nebo dosazování do vlivných funkcí, Praha tím přišla o 392 milionů korun.

Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha a v letech 2008 až 2016 ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přednesl důkazy o korupčním jednání v případě projektu revitalizace zmíněné Palmovky a neváhal podat trestní oznámení na prodej pozemků Dopravního podniku v Praze na Palmovce.

„Pomyslný pavouk ‚korupčního STANu‘ má opravdu rozsáhlou síť. Jenom se ukazuje, co všechno se tady poslední roky odehrávalo v podstatě před zraky občanů. Loupež za bílého dne. Nejde to za nikým jiným než za Hlubučkem a STANem. Skoro 30 let jsem pracoval pro stát a řešil nespočet korupčních kauz, ale tohle už dosáhlo enormních rozměrů a je třeba s tím udělat rázný proces. Někteří občané řeší existenční problémy, lidé nevědí, z čeho budou v následujících měsících žít a stát jen přihlíží, jak si politici a mocnáři kupují vliv a rozkrádají naši zemi. I z toho důvodu jsem se rozhodl nevést jen řeči, ale jít do nich,“ vyjádřil se Robert Šlachta.

Korupce kolem státních podniků, machinace osob působících ve STANu a stamilionové škody – s tím vším jsou spojovány tváře politického hnutí předsedy Víta Rakušana. Ten nadále odmítá odstoupit z funkce ministra vnitra a přijmout politickou odpovědnost za aféry zasahující do pětikoalice vládnoucí garnitury.

Robert Šlachta skrze živý stream z Kavčích hor zveřejnil novou informaci týkající se zapojení České televize, která měla bránit odhalení některých korupčních kauz. V rámci pořadu Reportéři ČT připravovala natáčení o Petru Hlubučkovi s řadou odhalení, a to již na konci roku 2019. Nakonec ho diváci nemohli vidět, protože byl zrušen s tlakem na to, aby v tichosti zmizel.

„Česká televize má točit investigativní reportáže už jen z podstaty veřejnoprávního média. Stát přišel o desítky, možná stovky milionů, které zmizely v nenávratnu kvůli jednání jejího vedení. Česká televize mohla zabránit korupci, ne jen ‚vymlčovat‘! Měla informace třeba o krádežích v Lysolajích, ale reportáž o Hlubučkovi skončila v koši. Politika, organizovaný zločin a korupce sahají jako chapadla chobotnice i do médií. A tomuto rozkrádání a zatajování už se musí udělat přítrž,“ uvedl Robert Šlachta.

Kontakty pro média:

media.prisaha@prisaha.cz

+420 732 206 956

www.prisaha.cz