Rozkradené dávky za miliony korun!

Z dávek, které měly sloužit hlavně uprchlíkům z Ukrajiny, bylo ukradeno několik milionů korun. Na špatné fungování aplikace, přes kterou se dávky rozdělovaly, upozorňovali úředníci už minulý rok. Ministerstvo v čele s Jurečkou s tím ale až do minulého týdne nic neudělalo.

Aplikace, přes kterou si lidé mohli o dávku požádat, nedokázala rozpoznat, jestli se žadatel skutečně nachází v Česku, nebo žádá přes internet z jiné země. Kontrolní mechanismy nefungovaly ani u žadatelů, kteří si požádali o příspěvek na dítě.

A že jde systém jednoduše obejít, zjistili někteří velmi rychle. V žádostech, které posílali vícekrát, stačilo změnit maličkost, třeba jen tvar slova, a systém jim peníze poslal znovu. Těmito podvody se dostali i ke statisícovým částkám.

Varování o nefunkčním systému a žádost o okamžité ukončení poslala 22.února svým nadřízeným předsedkyně odborů na úřadech práce paní Struhová. Odpověď, kterou dostala od pověřeného šéfa úřadu práce Karla Trpkoše, byla velmi překvapivá. Prý se jednalo z pohledu daňového poplatníka, takže nás všech, o pozitivní bilanci. Aplikace, která rozdělovala dávky, podle jeho slov ušetřila na bezpečnosti desítky milionů korun a proto jsou ony miliony z rozkradených dávek pozitivní bilancí.

To je úplný nesmysl! Ministerstvo mělo přijít s takovým systémem a s takovou aplikací, kde by k žádným ztrátám nedošlo.

Jak teď může vláda bojovat za nižší valorizaci důchodů, když nechala rozkrádat miliony ze státního rozpočtu? Vláda musí nejdříve začít šetřit u sebe. Musí mít kvalitní systémy na rozdělování dávek a příspěvků, které nejde zneužít.

Robert Šlachta