Rozhovor Renatou Donátovou

Rozhovor s kandidátkou na primátorku Karlových Varů Renatou Donátovou

Paní Donátová, podle posledních informací z karlovarských kuloárů se proslýchá, že Přísaha bude v Karlových Varech stavět kandidátní listinu. Budete lídrem kandidátky?

Ano. Přísaha získala v Karlových Varech v parlamentních volbách více než 5% od voličů, kterým chceme poděkovat a vůči nimž cítíme závazek postavení kandidátky.

Co bude hlavním volebním tématem přísahy?

Aktuálně témata pro Karlovy Vary vyhodnocujeme a hledáme inspiraci přímo u voličů. Za velmi palčivé téma i řadoví občané považují korupci s níž velice úzce souvisí efektivní a účelné hospodaření s veřejnými penězi. Za své osobní téma jsem si vybrala (ne)existenci veterinární pohotovosti. Budou na kandidátce nějaké známé osobnosti, které již v politice působili? Kandidátka bude sestavena převážně z politicky dosud neangažovaných osob, přesto dle prozatímních ohlasů velkou pozornost vzbuzuje jediná výjimka, kterou je bývalý náměstek primátora MM KV a dlouholetý člen ČSSD pan Bc. Michal Riško, který z vlastního rozhodnutí kandiduje za Přísahu jako nezávislý.

Prý byl v minulosti spojován s nějakými kauzami.

Přísaha i z povahy členského uskupení si kandidáty prověřuje velice důkladně a má k tomu dostatek možností. Pokud narážíte na novinové články, které byly psány účelově na objednávku a následným prověřením bylo zjištěno, že se nezakládají na pravdě, pak se z mého úhlu pohledu jedná pouze o novinářské kachny. Michal prokazatelně neměl nikdy s policií opletačky na rozdíl od jiných politiků. Vím, že dlouhou dobu působil jako strážník Městské policie a byl oceněn primátorem města. Je zajímavé, že media okatě zapomínají na to, že nikdy nebyl jako politik vyšetřován, jako jiní aktivní politici. Byl to právě klientelismus a struktury kmotrů, které Michalovi hodně na karlovarské radnici vadily, a proto z politiky před čtyřmi roky sám odešel. Dobře víme, že viděl pod pokličku karlovarské politiky a nikdy se do ničeho nenamočil. Možná to bude důvod, proč na něj pořádají někteří mediální hon. Trochu mi to připomíná hon na našeho předsedu Roberta Šlachtu, který ve své knize popsal zajímavé pozadí, které panuje v české politice. Z pozice hnutí Přísaha se domnívám, že Michalovi zkušenosti a znalost zákulisí místní politické scény budou velmi potřebné a budeme se z nich vytěžit maximum proto, abychom napojení politiků na kmotry v maximální možné míře odhalili a eliminovali.

Máte nějaké vymezení proti jiným politickým subjektům?

V komunální politice nechci personifikovat nikoho. Osobně mi vadí lidi, kterým se nedá věřit. Ráda bych vrátila lidem Karlovy Vary takové, jako je znali dříve (a jaké je i já coby rodilá varačka pamatuji), než je zničily ekonomické zájmy jednotlivců a v poslední době rozhazovačná politika ex primátora Petra Kulhánka z hnutí Karlovarská občanská alternativa. 

Myslíte současného hejtmana Kulhánka?

Ano, po jeho osmi letech vládnutí předal město v historicky nejhorší ekonomické kondici. To je vše málo platné, když se hospodaří od deseti k pěti. Mnozí rychle zapomínají na to, že z Kulhánkovo slibů se po volbách stal fíkový list, nebo toaletní papír, pokud chcete.

Chcete se v případě úspěchu zapojit do koalice?

To je předčasné. Jsme připraveni jednat se všemi, kteří lidem z Karlových Varů nabídnou lepší budoucnost, reálné cíle, bez líbivého mediálního populismu s falešnými ideály.