Rodiče, žáci i učitelé mají právo být naštvaní

Od ministra školství Beka jsme se v článku publikovaném 9. října na serveru iDnes dozvěděli, že se od ledna bude na školách propouštět. Z článku dále vyplývá, že má naše země údajně až příliš mnoho učitelů. Nezbývá než nevěřícně kroutit hlavou, co vede ministra školství k tomu, aby bojoval proti školství. Vysvětlím, o co jde. 

Naprostá většina žáků i učitelů má zkušenost s třídami, které jsou zbytečně přeplněné. Přitom na prvních lekcích v rámci studia pedagogických fakult se budoucí učitelé dozvědí, že ideální velikost třídy se pohybuje okolo patnácti žáků. Takovéto ideální prostředí je, jak všichni víme z běžného života rodiče, žáka, či učitele, spíše výjimečné. Na českých školách se běžně vyskytují třídy o dvaceti, pětadvaceti i třiceti + žácích. Samozřejmě z logiky věci platí, že čím menší počet žáků je ve třídě, tím více se jim učitel může věnovat, rozvíjet jejich schopnosti a hledat talenty. Celkové klima třídy s menším počtem žáků je mnohem komfortnější a vytváří lepší pracovní prostředí pro žáka i učitele. Ministr školství dělá obrovskou chybu, když svou politikou znemožní vznik početně menších tříd. 

Dalším nepochopitelným krokem je propuštění učitelů v lednu. Uprostřed školního roku! To je jako skutečně myšleno vážně? A kdo za propuštěné učitele bude učit jejich předměty v druhém pololetí? Zavedou školy snad nějaký systém dlouhodobého suplování? Opět velmi nepromyšlená politika. 

Kvalitní školství je jedním ze základních předpokladů hospodářského úspěchu a spokojené společnosti v budoucnu. S touto vládou se bohužel k lepšímu školství nedopracujeme, neboť je evidentní, že hájí zájmy někoho jiného než našich žáků.

Petr Denk