Říkám jasné ne privatizaci nemocnic

Jsme v době, kdy vláda řeší jenom, co bude dnes, zítra, maximálně příští týden. Podle mě je to špatně. Řízení státu vyžaduje plán minimálně na několik let dopředu. To platí i během covidu. Pojďme se konečně zamyslet, co budeme dělat za rok, za dva.

České veřejné nemocnice dlouhodobě trápí problém předluženosti. Špatně nastavený systém umožňuje to, že když je nemocnice vytunelovaná a před krachem, tak se to nějak přikryje, stát tam peníze nalije a jede se dál. Tak pořád dokola.

Poslední rok se ale děje něco jiného. Díky vysokým platbám, které pojišťovny platí nemocnicím za péči o covidové pacienty, se paradoxně finanční situace nemocnic lepší, zbavují se dluhů. Je to vlastně skryté oddlužení nemocnic. Covid jednou ale odejde a zůstanou nám tu nemocnice bez dluhů. To je fajn, co myslíte? No ne úplně.

Právě v tomto momentu nastane velká debata o tom, jak nemocnice zvládly covid, jestli bylo dostatek lůžek, personálu, přístrojů, léků a samozřejmě nejoblíbenější fráze každé takové debaty, jestli to bylo dostatečně optimalizované. A právě v tom momentě padne návrh na privatizaci nemocnic. Za pár korun je prodat někomu, kdo se o ně bude starat líp. Víc jako manažer. Víc optimalizace. Víc efektivity. Známe to. Všechno jsme to už slyšeli. A asi ani nemusím dodávat, ze kterých politických stran tyhle návrhy začnou chodit.

Já jsem PROTI takovému kroku. PROTI privatizaci nemocnic. Absolutně.

Když si koupíte nemocnici, získáte lukrativní pozemky, personál, vybavení. A pak můžete pomalu omezovat péči, zavírat nevýhodná oddělení. Optimalizovat. A pak služby zpoplatnit tak, aby se ke zdravotní péči dostali jen ti, co si budou moct zaplatit. Ostatní budou muset jinam. Pokud ještě bude kam.

Kvalitní a dostupná bezplatná zdravotní péče je jedna z posledních funkcí státu, která nám zůstala. Tímto bychom o ni navždy přišli.

A to není všechno. Jen si vzpomeňte, jak to bylo při prodeji bank. NEJDŘÍV je stát zbavil dluhů, pak je levně prodal. A výsledkem je státní dluh na straně jedné a odlivy zisků z Česka do ciziny na straně druhé. To samé by se mohlo stát i s nemocnicemi. Stát ponese náklady, někdo jiný pak zisky. Absolutně nepřijatelné!

Takže chci jednoznačně říct, že naše hnutí Přísaha bude striktně PROTI privatizaci nemocnic.

Robert Šlachta