Rekordní zisky energetické společnosti ČEZ odhalují krutou hru s lidmi

Dvě sdělení, týkající se energetického hospodaření v naší zemi, dnes rezonují sdělovacími prostředky. Energetická skupina ČEZ zveřejnila výši čistého zisku, který předčil nejodvážnější předpoklady analytiků. Meziročně stoupl osminásobně na bezmála 81 miliard korun. A do toho ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela přispěchal s "dobrou" zprávou, že Česko energeticky zvládlo zimu velmi dobře, protože se podařilo snížit spotřebu plynu. 

Hnutí Přísaha je výše uvedenými fakty pobouřeno. Podle předsedy Roberta Šlachty odrážejí způsob, jakým se v naší zemi dlouhodobě s lidmi zachází. "Co si lidé, kteří za poslední rok zaplatili za elektřinu a za plyn bezmála o 350% víc, než v roce předešlém, mají myslet, když slyší o miliardových ziscích ČEZu?", ptá se Robert Šlachta a pokračuje: "Kam ty peníze půjdou? Třicet procent do kapes soukromých akcionářů."

Hnutí Přísaha důrazně apeluje na stát, který je většinovým akcionářem ČEZu, aby miliardy, o které lidi obral formou krutého zdraženíelektřiny a plynu, vrátil lidem zpět. "Ceny energií měly být zastropované mnohem dříve", vyjadřuje svůj názor Robert Šlachta: "Je trestuhodné, že k tomu ČR nevyužila své předsednictví v EU. Vinou váhavosti naší vlády nás ostatní státy předběhly. Nevím, jestli je to výraz neschopnosti nebo záměr nahrabat co nejvíce…," dodává Šlachta a vzkazuje vládě: "Rozdejte zisk za energie lidem a neplánujte jeho využití tam, kde neumíte nebo nejste ochotni šetřit!"

Šéf Přísahy naráží na vyjádření premiéra Petra Fialy, který dnes, po zveřejnění hospodaření ČEZu, přišel s informací, kam miliardy půjdou. Údajně na pomoc lidem, na budování dálnic, ale také avizoval výdaje na obranu.  "Když premiér tvrdí, že každou korunu stát využije ve prospěch občanů, tak se ptám, jak konkrétně? Jak to lidé pocítí?", ptá se Šlachta s tím, že na odpovědi trvá.

Jako výsměch lidem působí rovněž dnešní prohlášení ministra průmyslu a obchodu Síkely, který spokojeně konstatuje, jak skvěle jsme energeticky zvládli zimu, přičemž podle ministrových slov hlavní roli hrálo snížení spotřeby plynu. "Rozhodně nechci útočit na něčí city, ale vím, jak maminka mé kamarádky zimu přežila.....v 18ti stupních. Je jí přes osmdesát, měsíční zálohy na plyn 6 a půl tisíce a s prvním jarním dnem už vypnula topení úplně," konstatuje šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta a ptá se: "Pane ministře, myslíte že je jediná? Na dnešní tiskové konferenci jste vyzval lidi, aby v úsporách pokračovali. Řekněte nám, jak? Anebo to je váš recept?"

Hnutí Přísaha