Rakušané nakupují o polovinu levněji, než Češi

O cenách potravin v českých obchodech se toho píše a mluví opravdu hodně. Dá se k tomu vůbec ještě něco nového dodat? Ať už ano nebo ne, faktem je, že českou veřejnost ceny potravin dráždí. Lidé stále vedou debaty na sociálních sítích. Sdílejí zkušenosti a navzájem si radí, kde výhodně nakoupit, aby se jejich rodinné rozpočty nedostaly do červených čísel. Hnutí PŘÍSAHA ve snaze narovnat situaci na českém trhu s potravinami podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a nyní přispívá jednou konkrétní zkušeností z Rakouska.

Na nákup základních potravin vyrazil do městečka Laa an der Thaya šéf hnutí PŘÍSAHA Robert Šlachta. V tamním Lidlu koupil 10 vajec, litr mléka, kilogram cukru krystal, chléb, máslo, slunečnicový olej. Za 6 položek zaplatil 13,60 euro - v přepočtu 320 Kč.  

Ve stejný den a v prodejně stejné značky udělal stejný nákup v Pohořelicích. Stálo ho to 300 korun, ale jen proto, že máslo bylo ten den zrovna v akci.  

Co z toho vyplývá? Na první pohled skutečnost, že ceny potravin v Česku a Rakousku jsou v podstatě stejné. "Toto konstatování má ale jedno velké ALE", upozorňuje Robert Šlachta a pokračuje: "Musíme k tomu přidat další čísla, která k nakupování patří: inflace v Rakousku 11% - inflace v Česku 17,5%. A ještě zajímavější je údaj o mzdách. Zatímco průměrná mzda v Česku je letos v únoru něco přes 40 tisíc korun, Rakušané ve stejnou dobu berou v přepočtu v průměru 87 tisíc korun."  

Takže na otázku "Co z toho vyplývá?" si odpoví i žák základní školy, který nepropadá z matematiky. Rakušané nakupují zhruba o polovinu levněji.  

"...a to jsem srovnal jen pár základních potravin. Všiml jsem si ale i toho, že Češi teď v Rakousku nakupují pro děti velikonoční cukrovinky, které vyjdou levněji, než u nás", říká Šlachta a dodává: "Potkal jsem tu hodně Čechů, bavil jsem se s nimi a narazil jsem tady i na Čechy, kteří v Rakousku pracují. Zrovna pokladní, který mne obsluhoval je Čech."  

Na přemrštěné ceny potravin upozorňuje Robert Šlachta opakovaně.  

"Stojím si za názorem, že pokud se ve společnosti objeví zásadní problém, ovlivňující životy všech lidí, je třeba na tento problém opakovaně upozorňovat a systematicky tím vyvíjet tlak na lidi kteří za to nesou odpovědnost", vyslovuje svůj postoj a přesvědčení předseda hnutí PŘÍSAHA Robert Šlachta.

Hnutí Přísaha