Rakušan: „Šlachtovu kritiku odmítám. Jsme důrazní.“
Cizinecká policie je sice na pokraji svých sil, ale s pomocí dalších příslušníků policie svou práci odvádí velmi dobře, zdůrazňuje v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Při bezpečnostním screeningu Česko spolupracuje s Ukrajinou a policisté mohou nově příchozí kontrolovat i v ukrajinských databázích.
Lidovky.cz: Jak probíhá v Česku bezpečnostní screening uprchlíků?
Náš systém je jeden z těch vůbec nejefektivnějších. My ve chvíli, kdy se někdo neprokáže platným biometrickým pasem nebo je jeho doklad jakýmkoliv způsobem podezřelý, předáme dotyčného cizinecké policii. Ta odebírá od uprchlíků biometrické údaje, otisky prstů a podobně. Člověk je pak ztotožňován v mezinárodních systémech a díky velmi dobré spolupráci s ukrajinskou stranou ho kontrolujeme i v ukrajinských databázích.
Mnohé lidi to překvapuje, ale ukrajinské systémy jsou dokonce kvalitněji digitalizované než ty naše. Pokud zadáme potřebné údaje, nemáme problém toho člověka jako takového dohledat.
Lidovky.cz: Máme tedy situaci pod kontrolou?
V České republice nedostávají dočasnou ochranu lidé, u kterých nemáme jistotu, kdo jsou. Tento systém podle mého funguje velmi dobře. Už tu máme tři sta tisíc uprchlíků, samozřejmě se nedá stoprocentně zaručit, že sem přijdou jen ti nejpoctivější. Na druhou stranu kdyby utíkali Češi do ciziny, také mezi nimi určitě nebude pouze elita společnosti, ale půjde o lidi ze všech společenských vrstev.
Naše cizinecká policie odvádí absolutně skvělou práci v tom, že v tuto chvíli máme vydáno přes 300 tisíc víz za účelem dočasné ochrany. To je třetina toho, co udělala celá Evropská unie. A my u těch lidí víme, kdo jsou, to je unikátní.
Lidovky.cz: Takže všichni ukrajinští uprchlíci, kterým jsme vydali víza, prošli screeningem? Víme, že jsou bezpeční?
Všichni procházejí screeningem. Běženci předloží své biometrické pasy a následně jsou ztotožněni v rámci systému, až pak dostávají dočasnou ochranu. Samozřejmě mezi nimi mohou být i lidé s nedobrými úmysly, ti jsou v každé společnosti. To ale zkrátka odhalit nejde.
Lidovky.cz: A jak se v systémech hledají děti?
Ty mají výjimku, protože mnohokrát doklad totožnosti nevlastní. Děti jsou proto ztotožňovány v systémech povětšinou skrze rodiče, případně přes spolupráci s ukrajinskou ambasádou. Česká republika má nejlepší povědomí ze všech evropských zemí o tom, kdo na jejím území v současné době je.
Lidovky.cz: Třeba bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta váš bezpečnostní screening kritizuje. Tvrdí, že běženci nejsou pod kontrolou a byl by více důsledný. Co vy na to?
My ale jsme důrazní. Uprchlíci předloží svůj pas v asistenčních centrech a jsou okamžitě ztotožněni na místě. Kdo nemá pas, tak třeba v pražském Kongresovém centru je přímo vyfotografován. Fotky se pak dávají do systému a evidence. Znovu opakuji – když tam přijde kdokoliv bez pasu, je odveden na cizineckou policii.
Šéfa cizinecké policie Milana Majera by asi výroky pana Šlachty dost urazily a dotkly se ho. Cizinecká policie je totiž na pokraji svých sil a s pomocí dalších příslušníků policie svou práci odvádí velmi dobře. Pracuje na tom, aby se skutečně každý bez dokladu dostavil na policejní služebnu. Určitě odmítám tvrzení pana Šlachty o tom, že nemáme přehled.
ZDROJ: LIDOVÉ NOVINY
AUTOR: Magdaléna Langová
DATUM: 25.4. 2022