Prohlášení k situaci na Ukrajině

24. 2. Odsuzuji ruský útok na Ukrajinu. Bohužel diplomacie a smírné řešení, ve které jsme všichni doufali, selhaly. Česká republika by teď měla jednat společně s NATO a EU. Jasně a důrazně.

25. 2. Jsem zklamaný z vývoje jednání v EU ohledně sankcí. Opět se ukazuje špatná akceschopnost. Teď je potřeba jednat jednotně a hlavně důrazně, což reálně znamená odpojení Ruska od systému SWIFT. Stejně tak se vyjádřil prezident Zeman a toto také prosazuje jako českou pozici Petr Fiala. Bohužel proti tomu se postavilo i Německo. Není čas váhat s tvrdými opatřeními a odpojení od SWIFTu musí být jedno z nich.

26. 2. Německé váhání ohledně SWIFTu je velké zklamání. V této situaci není možné upřednostnit byznys a je nutné Rusko odpojit. Naštěstí to vypadá, že už změnili názor a k odpojení dojde. Bohužel zatím je informace, že to bude až za pár dní. Teď se počítá každý den a byl bych pro rychlejší akci. I Čína už pochopila a distancuje se od Putina a vyzvala ho k jednání o míru. Jsem rád, že NATO i další země, včetně České republiky, dnes rozhodly o poslání zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu na podporu Ukrajiny.

27. 2. Musíme pomáhat. To je teď absolutně na prvním místě. Proto by se měl navýšit rozpočet ministerstva vnitra. Policisté budou v první linii pomoci, až se začne zvyšovat počet příchozích do Česka. Na druhém místě je pak bezpečnost, je potřeba chránit české občany. Situace můžou bohužel zneužít organizované skupiny, mafie a další zločinci. Vláda by měla myslet i na tuto možnost. Musíme vědět, koho na území máme.

3. 3. Jsem hrdý na naše lidi. Na to, jak jsme se opět dokázali semknout a pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou. Momentálně je jich u nás kolem 20 000 a počet lidí bude růst. O to důsledněji musíme střežit bezpečnost. Bohužel této situace mohou využít organizované skupiny a mafie a tomu je potřeba zabránit.

4. 3. Útok na jadernou elektrárnu je naprosté šílenství. Jde zcela vážně o bezpečnost celé Evropy. Nejde jen o porušení Ženevských konvencí, ale i o ztrátu jakékoliv soudnosti ze strany Ruska. Pokud doteď měl někdo nějaké pochybnosti, tak tady by měly skončit.

Robert Šlachta