Program Přísahy je nyní dostupný i v českém znakovém jazyce
Plán pro spravedlivé Česko, program Přísahy – občanského hnutí Roberta Šlachty, je nyní přeložený i do českého znakového jazyka, aby byl jeho obsah pohodlně přístupný i neslyšícím spoluobčanům. Zvláště těm, kteří přišli o sluch ještě před rozvinutím řeči, tudíž je pro ně psaná forma češtiny cizím jazykem.
S nápadem přeložit program do českého jazyka přišla Nicole Fryčová, členka Výkonné rady hnutí Přísaha, která nedávno dokončila studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a druhým rokem působí jako předsedkyně odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb při vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením.
„Hnutí Přísaha myslí na potřeby všech svých spoluobčanů, je pro nás tedy samozřejmostí mít program v českém znakovém jazyce,“ uvedla Nicole Fryčová s tím, že pro Přísahu je oblast zdravotního postižení a přístupnost velmi důležitým tématem. „V případě, že nám voliči svěří důvěru a budou naše hnutí volit, nezůstane toto téma po volbách pouze na papíře, jak je tomu u současných parlamentních stran,“ dodala Fryčová, která je odborným garantem volebního programu Přísahy v oblasti přístupnosti a zdravotního postižení.
Českým znakovým jazykem se dorozumívá 10 až 15 tisíc občanů ČR. Je prvním jazykem většiny českých neslyšících. Panuje kolem něj spousta mýtů. Například že znakový jazyk má chudou slovní zásobu, což není pravda. Český znakový jazyk má stejné vyjadřovací možnosti jako jazyk mluvený. Neslyšící tak díky němu mohou diskutovat o nejrůznějších tématech napříč spektrem, politiku nevyjímaje.