Proč stát nakupuje čínské respirátory

Ještě to zvládáte číst? Protože já to už ani nestíhám psát. Další šílená veřejná zakázka vlády. Další totálně nepřehledná situace. Další velké peníze v kapse podivného podnikatele. Tentokrát to jsou respirátory.

Asi už dva týdny musíme nosit povinně respirátory. Prakticky všude. Vláda po nás vyžaduje abychom nosili respirátory určitého stupně ochrany. Buď FFP2, nebo KN95.

S těma s označením KN95 je velký problém. Je to čínská norma, která používá jiný způsob testování než ta evropská. A podle Vladimíra Ždímala z Akademie věd se nehodí na ochranu proti koronaviru. Jsou k ničemu a neměly by se používat.

A naše vláda? Nejen, že tyto nefunkční respirátory podporuje požadavky v zákoně. Tam to nekončí. Stát těmto čínským brakům odpustil daň z přidané hodnoty! A co víc, státní instituce, obce i města pak tyto nefunkční respirátory nakupují. Ve velkém. Přes překupníky. A pak je rozváží jako účinnou ochranu do nemocnic, domovů pro seniory nebo je dávají úředníkům jako ochranu.

Naše vláda záměrně nebo z neschopnosti podporuje hru překupníků s nefunkčními čínskými respirátory.

Ano, vláda záměrně diskriminuje české výrobce kvalitních ochranných pomůcek a místo toho podporuje překupníky a čínské výrobce. Přitom realita rozhodně není taková, že by na to čeští výrobci nestačili. Měsíčně jsou naši výrobci schopní udělat kolem padesáti milionů kusů respirátorů! Evropské kvality, s evropskými certifikacemi, a při tom můžou zaměstnávat naše lidi.

Nejde tady tedy vůbec o ochranu a zdraví občanů, ale opět o to, KOMU a KOLIK peněz se přihraje. Kdyby šlo o zdraví, stát by podporoval české kvalitní respirátory, které splňují přísné normy, a tak skutečně chrání.

Možná vás zajímá, jak takový klasický nákup čínských respirátorů vypadá. Takže. Stát, obec nebo město vypíše zakázku. Přihlásí se pochybná firma, kterou si zrovna někdo založil nebo je to autobazar někde na kraji města. TO NIKDO NEPROVĚŘUJE, i když je to docela jednoduché a na pár kliknutí. Ta firma pak na Alibaba.com nebo někde jinde, koupí stovky tisíc KN95 respirátorů za korunu nebo dvě. Pak je nabídne to státu třeba za 7 korun. Přesně takhle, jak zjistili novináři, nakupovala respirátory Praha 8 u firmy MG Motor.

Ještě horší je to na ministerstvech. Tam lítají větší částky. Tam ministerstvo nechalo překupníky nakoupit v Číně za 38 korun a koupilo to samo za 150 korun. U této zakázky pro firmu Supervize Hologramy je takový bordel, že ministerstvo neumí ani prokázat, kolik přesně firmě poslalo na účet. Jestli 72 nebo 109 milionů! A to je jen jedna zakázka z tisíce. Celkem stát vydal jen za respirátory za poslední rok miliardy korun.

Proč vláda nepodporuje české výrobce kvalitních respirátorů? Proč nakupuje přes překupníky a má takový bordel v tom, komu a kolik platí? Buď je jim to všechno jedno, nebo je to záměr. Jedno horší než druhé.

Za hnutí Přísaha jasně říkám. Musí se provést audit VŠECH zakázek, které se realizovaly za nouzového stavu. Od začátku pandemie uběhl už rok. Co všechno za ten čas chtěli v chaosu před námi skrýt?

Samozřejmě auditem nemyslím žádnou bezzubou parlamentní komisi. Myslím skutečný audit vedený skutečnými odborníky. Speciální tým, nenapojený na žádnou stranu. Všechno prověřit, včetně komisí a lidí, kteří byli zodpovědní za výběr vítězné firmy. A VINÍKY POTRESTAT.