Přísaha říká jasné ano teritorialitě exekucí

Mám pocit, že včera zanikla jedna důležitá informace. Sněmovní výbor opět zamítl všechny navrhované varianty teritoriality exekutorů.

Když to teď po sobě čtu, tak vlastně rozumím, proč to zaniklo. Nepůsobí to jako vzrušující zpráva. V konkurenci koronaviru, šílených státních zakázek a nefungujícího očkování je to v zásadě nuda.

Problém ale je, že to ovlivňuje život 750 000 lidí v naší republice. Ke každému z nich si přičtěte aspoň jednoho člena rodiny, kterého se to taky jednoznačně dotýká, a jsme na deseti procent obyvatel, které drtí exekuce.

O co tedy jde? Současný stav nahrává velkým společnostem, které půjčují lidem peníze. Ty mají síť exekutorů, se kterými spolupracují. Takže například banka pošle balík lidí z celé České republiky do své spřátelené firmy, která pro ně vymáhá exekuce. Tato společnost může mít svého exekutora, který pro ni vymáhá, vlastně ho živí a ten pak dělá všechno proto, aby s ním firma byla spokojená.

Člověk, od kterého exekuce vymáhá, je pro něj na posledním místě. Výsledkem je vymáhaní nesmyslných exekucí, drcení lidí exekutory, dojíždění lidí za exekutorem přes celou republiku a samozřejmě silné vazby mezi společnostmi, které peníze půjčují, a exekutory.

Teritorialita exekutorů by přesně tohle měla změnit. V první řadě by si exekutora nevybíral věřitel, ale byl by mu přiřazený dle místa trvalého pobytu dlužníka. V druhé řadě by to bylo na okresní úrovni, takže žádné dojíždění stovky kilometrů za exekutorem. A v třetí, nejdůležitější, řadě by konečně šlo o občana, a ne o nesmyslně vymáhané exekuce jenom pro potěšení věřitele.

Co se ale stalo včera? Výbor včera za zavřenými dveřmi, bez toho, abychom to mohli alespoň online sledovat, jednal o teritorialitě exekutorů a všechno zamítnul. Absolutně nevím proč, nikde jsme se to nedočetl. A Jan Farský psal, že pro zamítnutí byli poslanci z ANO, ODS a SPD.

Za hnutí Přísaha chci říct, že podporujeme teritorialitu exekutorů a budeme prosazovat schválení tohoto návrhu, který konečně zpřetrhá vazby, které ničí normální lidi, a pomůže téměř 750 000 lidem v naší republice.

Robert Šlachta