Přísaha nesouhlasí s návrhem vlády na úpravu valorizace penzí

Plán zvýšit důchody méně, než aktuálně nařizuje zákon, je výrazem arogance a neochoty vcítit se do role seniorů, kteří patří k nejohroženější skupině lidí. Totéž se týká invalidů a občanů, pobírajících pozůstalostní důchod.

Vzhledem k 17ti procentní inflaci je mimořádné zvýšení důchodů letos v červnu nezbytností. Ceny základních potravin, v poslední době zejména vajec a cukru, přesáhly pro běžnou domácnost penzistů únosnou mez. Na rozdíl od vládních činitelů, není Hnutí Přísaha odtrženo od životní reality a proto se důrazně vymezuje proti úpravě valorizačního vzorce, samozřejmě v neprospěch důchodců, jak to avizuje ministr práce Marian Jurečka.

Jurečka obhajuje plán na tak zvané zmírnění valorizace vysokými výdaji. Díky extrémní inflaci a vysoké DPH přitom stát získal loni navíc stovky miliard. Taková nehoráznost se nedá přejít mlčením a Hnutí Přísaha k tomu konstatuje: pokud je vláda neschopná a tvrdí, že nemá dost peněz, ať začne šetřit u sebe, u svých zbytečných ministerstev a politických trafikantů.

V situaci, kdy člověk zaplatí za jediné vejce více, než 6 korun a za kilogram cukru 35 korun, je navýšení důchodů o 400 Kč, jak navrhuje ministr Jurečka, výsměch lidem, kteří celý život poctivě pracovali. Na tom se shodují i odborníci, se kterými Přísaha spolupracuje.

Občanské hnutí Přísaha považuje za alarmující rovněž spěch, s jakým hodlá vláda změnu legislativy řešit. Už příští týden hodlá Jurečka protlačit návrh na snížení valorizace důchodů do Sněmovny. Skutečnost, že poškozuje především lidi s nejnižšími penzemi, ho zřejmě vůbec netrápí. Naopak - má tu drzost zaštiťovat se slovy o solidaritě s mladší generací a nutností ji podpořit.

Slova premiéra Fialy o "mezigenerační spravedlnosti" jsou pak už jen třešničkou na nazdobeném vládním dortu, opentleném velkými slovy, do kterého si ale běžný smrtelník ani nekousne.

Robert Šlachta