Přísaha nesouhlasí s "konsolidačním" balíčkem

Naší zemi trápí stagflace (nerosteme a k tomu se potýkáme s vysokou inflací). A naše vláda? Místo, aby přišla s prorůstovým řešením, ulevila lidem a stlačila inflaci, porušila snad veškeré předvolební sliby a chystá se zvedat skoro všechny daně. Přitom podle Lafferovy křivky se zvýšením daní ještě víc zaškrtí ekonomický růst, prohloubí recese a zvýší inflace. To je v této situaci holá ekonomická sebevražda!

Zvýší se zdanění firmám (o 2 %), odvody živnostníkům i zaměstnancům, kteří budou muset nově platit nemocenské (0,6%), zdraží se vodné, stočné, teplo a léky. Připlatíme si i za svoz odpadu, nápoje, kojeneckou vodu, dětské pleny, nebo dámské menstruační potřeby, které vláda skandálně zařadila do zvýšené sazby DPH 21%. Vrcholem je ale skoro dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí, které nám ještě více zdraží už tak dost nedostupné bydlení! 

Vláda se sice kasá, jak pomůže lidem snížením DPH na potraviny, ale jejich směšné snížení (jen o 3%, z 15ti na 12%)) se do cen nejspíš ani nepromítne, protože si ho řetězce naženou na vyšších maržích. K tomu ruší 22 daňových výjimek a slev včetně školkovného, slevy na studenta, nebo na manželku. 

A jejich slavné sliby o šetření na provozu a boji proti dotačnímu businessu? Ty se ukázaly jenom jako další tahání peněz z kapes daňových poplatníků! Vždyť jen přehodili poplatky za obnovitelné zdroje a distribuci energií na lidi a firmy. Výsledkem budou dražší energie a ztráta konkurenceschopnosti našeho průmyslu.

K tomu místo šetření na provozu, škrtají peníze na investice a do klíčové infrastruktury.

Přísaha má lepší řešení. jak snížit inflaci i získat potřebné peníze pro stabilizaci státního rozpočtu. Jaké?

Vláda musí šetřit u sebe. Ať se zaměří na své trafiky, politické neziskovky, předražené zakázky, a hlavně! Na daňové ráje, nadnárodní korporace a transferové ceny, kam nám utíkají stovky miliard. K tomu snižme počty ministerstev, náměstků i poradců a zaměřme se na spravedlivé zdanění nadměrných zisků, příjmů s nejasným původem či vyšší zdanění dividend.

Snižme naproti tomu výrazně DPH na základní potraviny. Tím stlačíme inflaci a ulevíme lidem, aby jim zůstalo víc peněz v peněženkách. Potom budou více nakupovat, zvedne se spotřeba a podpoří ekonomický růst. Vláda musí zkrátka hledat peníze v provozu a tam, kde nám utíkají. Místo toho ždímá nás, běžné občany, a proti tomu se za Přísahu striktně ohrazujeme! 

Karolína Kubisková