Přísaha kategoricky odmítá asociální podobu důchodové „reformy“, kterou navrhl Jurečka

Vadí nám hlavně, že se má postupně zvedat hranice pro odchod od důchodu podle délky dožití nad 65 let. S tím rozhodně nesouhlasíme! Vláda vůbec nezohledňuje, že i když roste délka dožití, nezvyšuje se zároveň věk dožití ve zdraví. Ten je jenom 62 let a nemocní senioři těžko můžou zvládat pracovní nasazení.

Minimální výše penze má být sice garantována ve výši 20% průměrné mzdy (8 tisíc korun), to je ale strašně málo. K tomu ještě klesne výše nových důchodů úpravou redukčních hranic. Každý rok zhruba o 180 korun, což za deset let dělá v průměru až o 2 000 korun nižší penze.

Vláda navíc pořád nepředložila seznam tzv. náročných profesí, aby mohly dříve do důchodu a zapomněla i na podporu rodinné politiky, po které opakovaně dlouhodobě důrazně voláme!

Jejich společný a rodinný vyměřovací základ, kdy se bude důchod za dobu péče o děti či osobu blízkou počítat jako z průměrné mzdy, či ze společných příjmů manželů, jen nahrazuje dříve zavedené a teď pro velký úspěch rušené lidovecké výchovné (500 korun za každé vychované dítě).

Spolu s osekáním valorizací a přísnějšími podmínkami pro předčasné důchody považujeme tento paskvil za asociální a hrubě poškozující zájmy našich občanů. Proto se proti němu za Přísahu striktně OHRAZUJEME!

Karolína Kubisková