Přísaha je proti zvýšení věku odchodu do důchodu

Do důchodu maximálně v 65 letech. Ani o den později. Hnutí Přísaha v tom má jasno.

Reformu důchodů nám politici dluží již déle, než třicet let. Současná vláda se k ní odhodlala a načasovat si tento krok snad ani lépe nemohla. V době, kdy ceny základních životních potřeb lámou v naší zemi rekordy, kabinet vymýšlí, jak to na důchodce narafičit. Máme pilné ministry. První návrhy chtějí představit veřejnosti už na jaře. 

"Pokud má o podobě důchodové reformy padnout rozhodnutí, je bezpodmínečně nutné, aby se na něm shodla vláda s opozicí a s odbory", říká předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a zdůrazňuje: "Na tom trváme!" 

Podle Šlachty je totiž mimořádně důležité, aby se lidé mohli spolehnout na to, že po příchodu nové vlády se nově nastavená pravidla opět nezmění. "Bylo by to stresující. Setkávám se velmi často s lidmi, naslouchám jim a vím, že hlavně těm starším handrkování o důchodovém věku kazí radost ze života. Obávám se, že na empatii naší vlády po tom, co nám již předvedla, se spolehnout nemůžeme", vyjadřuje obavy z vývoje situace Robert Šlachta.

Nekompromisně proto opakuje své NE pozdějšímu odchodu do důchodu, než v 65 letech. "Uvědomujeme si, že populace stárne, nicméně to není dostatečný důvod řešit tuto situaci navyšováním věku odchodu do důchodu. Naopak lidé, kteří svůj život zasvětili náročné profesi, by měli mít možnost odejít do důchodu ještě dříve než v 65 letech", má v tom jasno předseda Přísahy.  Měl by to být podle něj naprosto samozřejmý výraz úcty k celoživotní práci seniorů, kteří mají nárok na zasloužený odpočinek. "Pokud se někdo rozhodne pracovat i po 65. roce, musí to být naprosto dobrovolné rozhodnutí", ujišťuje Šlachta a dodává: "Za každý odpracovaný rok navíc zvýšíme důchod o 2%".

Jako jeden z postojů hnutí Přísaha dlouhodobě platí, že snaha o nápravu nespravedlnosti nemůže plodit jinou nespravedlnost a příkoří. "Proto cítíme jako svou další povinnost odčinit nespravedlnost vůči ženám a zajistit jim důchody srovnatelné s muži", uzavírá Robert Šlachta.  

Na závěr přiznává že rádoby státnické vystoupení premiéra Petra Fialy, který se ve svém vystoupení před televizními kamerami z Kramářovy vily stylizoval do role odvážného, zodpovědného a šetrného hospodáře, odhodlaného dostat státní rozpočet do kondice, považuje za povrchní pózu, jejímž cílem je uchlácholit ustrašené, nervózní a naštvané lidi.

Hnutí Přísaha