Přísaha chce přísnější tresty za násilí na dětech a mladistvých
Případ nezletilé dívky, kterou několik let opakovaně znásilňoval nevlastní otec a odešel od soudu jen s podmínkou, nás hluboce zasáhl a je bohužel dalším důkazem toho, že se u nás této problematice nevěnuje patřičná pozornost. Čísla jsou přitom alarmující. Ročně u nás dochází k zhruba 12 tisícům znásilnění. Jen loni policisté řešili šílených 680 případů zneužívání mladistvých a z toho celých 37 případů byly dokonce předškolní děti.
Jak je možné, že podle statistik odchází každý druhý pachatel znásilnění od soudu JEN s podmínkou? Proč nemáme dostatek soudních znalců a co je ještě horší, nepodléhají prakticky ani žádné kontrole? Podle bývalého ředitele odboru insolvenčního a soudních znalců Martina Richtera mělo ministerstvo spravedlnosti na základě změny Zákona o znalcích zajistit alespoň 65 lidí, kteří by měli práci soudních znalců kontrolovat. Podle Richtera jich ale ministerstvo nemá ani třetinu a nemůže dle jeho slov kvalitu znaleckých posudků vůbec zkoumat. Lehce pak tedy může vzniknout posudek, že znásilnění nemá na poškozenou negativní vliv, přestože trpí depresemi a opakovaně páchá sebevraždu. Znásilnění bývá taky bohužel často zlehčováno a chybí i komplexní podpora obětem násilí. To vše je třeba řešit a jen samotná změna definice nestačí!
Za Přísahu dlouhodobě prosazujeme povinné vzdělávání soudců podle jejich zaměření. Tak aby kromě právních znalostí disponovali i potřebnými poznatky v oblasti, o které rozhodují. Ministerstvo spravedlnosti musí dále zajistit dostatek soudních znalců a nastavit účinné kontrolní mechanismy jejich práce. Chceme přísnější tresty za násilí na dětech, zákaz práce s dětmi pro ty, kteří byli za podobné delikty v minulosti trestáni a také větší ekonomickou, právní i psychologickou podporu pro oběti násilí.
Znásilnění je ohavný trestný čin a musí za něj padat přísné tresty. A zvlášť, když se týká mladistvých a dětí! Nejen proto, že se oběti vzhledem ke svému věku nemají šanci nijak bránit, ale taky proto, že to jejich křehkou dětskou psychiku může poznamenat mnohdy na celý život.