Prezident Pavel promarnil šanci sjednotit společnost. Odmítl vetovat zákon o valorizaci důchodů

Dva kroky, kterými se uvedl prezident Petr Pavel do svého úřadu, nemůže česká veřejnost ani při nejlepší vůli vnímat, jako prezidentovu snahu o sjednocení lidí. Poté, co jmenoval ministrem životního prostředí brněnského politika Petra Hladíka, vyšetřovaného v kauze kupčení s byty, zasadil své důvěryhodnosti další ránu. Rozhodl se podepsat novelu, snižující červnovou valorizaci důchodů.

Samotné rozhodnutí prezidenta Pavla vzbuzuje nejen u penzistů, ale u valné části naší společnosti pochybnosti, jak to tedy s lidmi a jejich potřebami doopravdy myslí. "Bizarní na celé věci je prezidentovo prohlášení, že má o ústavnosti náhlého snížení valorizací pochybnosti, jedním dechem však dodává, že ho i přes své výhrady podepíše," poukazuje na rozporuplnost prezidentova konání předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. "Proč podepisuje něco, o čem mápochybnosti? To opravdu nechápu!" diví se Šlachta a dodává: "Na druhou stranu musím přiznat, že tento vývoj jsme v Přísaze předpovídali a jak se ukazuje, nemýlili jsme se."

Robert Šlachta je ale přesvědčený, že důchody se měly řádně valorizovat. A pokud už máme vládu, která nepracuje pro lidi, ale proti nim a neštítila se využít legislativní nouzi k tomu, aby obrala penzisty o část valorizací, prezident měl zakročit a vyslovit své veto. "Dosavadní prezidentovy kroky mne nepřesvědčily o tom, že Petr Pavel dokáže být protiváhou vlády, naopak, jen mne utvrdily v tom, že bychom vůči jeho aktivitám a rozhodnutím měli být ostražití a nedůvěřiví," neskrývá svérozladění Robert Šlachta a připomíná situaci těsně po prezidentských volbách: "Jsem rád, že jsem nepodlehl strachu z případné kritiky veřejnosti, když se nezúčastním druhého kola prezidentských voleb. Mám čisté svědomí vůči svým příznivcům a stojím si za správností svého tehdejšího rozhodnutí," vrací se Šlachta ke své neúčasti ve druhém kole prezidentské volby. 

Robert Šlachta věří, že sporný zákon přezkoumá Ústavní soud a rozhodne tak, aby vyplacení valorizací proběhlo podle aktuálně platných zákonných pravidel.

Hnutí Přísaha