Pozor na špiony. Jak Česko prověřuje uprchlíky
Mezi válečnými běženci z Ukrajiny mohou být i ruští agenti, varoval nedávno ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Připouští to i někdejší šéf pořádkové policie Martin Hrinko. „Myslím si, že toho Rusko využije a bude se snažit do Evropy dostat své lidi,“ uvedl pro Lidovky.cz.
„Navíc tato země je mistrem světa v propagandách a špionážích. Rusové se mohou i pokusit zlákat někoho z Ukrajinců na svou stranu a od něj pak dostávat informace,“ doplnil Hrinko.
Policie uklidňuje, že Česko prověřuje všechny běžence, kteří u nás hledají azyl. „Bezpečnostní screening probíhá na několika úrovních, kontrolujeme je v evidencích a systémech. Na územních odborech na tom pracují i kolegové ze služby kriminální policie, kteří se věnují ukrajinské diaspoře,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) má Česko příliv uprchlíků pod kontrolou. „U nás nedostávají dočasnou ochranu lidé, u kterých nemáme jistotu, kdo jsou,“ uvedl vicepremiér.
S Rakušanovým tvrzením nesouhlasí bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. „Od začátku konfliktu k nám přišlo obrovské množství běženců, při takovém objemu nejdou všichni zkontrolovat pořádně. Jde spíše o evidenci než o bezpečnostní screening,“ uvedl pro Lidovky.cz lídr hnutí Přísaha a expolicista.
Policie běžence ověřuje v několika evidencích, třeba v Celním informačním systému, Evidenci nežádoucích osob a evropských seznamech. „Jedná se o databáze, které fungují na základě mezinárodní policejní spolupráce. Spolupracujeme i se zahraničními kolegy,“ uvedl Moravčík.
Policisté mimo jiné prověřují věk uprchlíka, odkud pochází, jakou řečí mluví a jestli nemá trestní záznam.
Šlachta vidí problém nejen v ruských agentech, ale i ve zločinu. „Mezi uprchlíky mohou být organizované skupiny, které zneužijí situace. Budou chtít zlákat ostatní běžence k nelegální trestné činnosti,“ upozornil.
Podle Hrinka česká policie dělá maximum, ale na ruské špiony je krátká. „Policista za počítačem ihned neodhalí, že se jedná o agenta. V tomto směru se musí ukázat kvalita zpravodajských služeb, jedině ony jsou schopné odhalit ruské špiony. Teď to bude o zpravodajcích, ne o policii,“ řekl expolicista.
Obecně bezpečnostní kontrola probíhá tak, že uprchlík v asistenčním centru předloží svůj biometrický pas a registruje se u cizinecké policie. Ta ověří jeho totožnost, a pokud je vše v pořádku, Ukrajinec dostává vízum za účelem dočasné ochrany. Nově příchozí se mohou v centrech registrovat i u pracovníků ministerstva vnitra.
Když ale nevlastní cestovní doklad, míří okamžitě do rukou strážců zákona. „My ve chvíli, kdy se někdo neprokáže platným biometrickým pasem nebo je jeho doklad jakýmkoliv způsobem podezřelý, předáme dotyčného cizinecké policii. Ta od uprchlíků odebírá biometrické údaje, otisky prstů a podobně,“ přiblížil pro Lidovky.cz ministr vnitra Rakušan.
Člověk je pak vyfotografován a jeho portrét nahrají policisté do evidence. Kdo vlastní pas, novou fotku nepotřebuje.
„Agent se registrovat nepřijde“
Hrinko zdůrazňuje, že pokud uprchlík dostane vízum na základě předloženého pasu, neznamená to automaticky, že je prověřený a bezpečný.
„Policie může maximálně vytěžit mezinárodní systémy, ale aby ruského agenta databáze zachytily, musel by být v celostátním pátrání a označen přímo jako nežádoucí osoba. Jestli sem Rusko pošle špiona, bude vystupovat pod smyšleným jménem a policie na něj jen tak nepřijde,“ popsal bezpečnostní expert.
Exšéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta ale tvrdí, že pohyb uprchlíků v Česku nikdo důkladně nemonitoruje. Vstupními státy do schengenského prostoru jsou pro ukrajinské běžence Polsko a Slovensko. Odtud pak míří do jiných zemí Evropské unie, tedy třeba do České republiky.
U nás se musejí do třiceti dní zaregistrovat v asistenčních centrech. „Ale oni tam přece vůbec nemusejí přijít, je to v rámci dobrovolnosti. Kdo zjistí, že se Ukrajinec nenahlásil? Organizovaní zločinci a ruští agenti se nepůjdou přihlásit do centra, tam přijdou nevinné maminky s dětmi, ale špioni ne,“ uvedl Šlachta.
Policie se však spoléhá na to, že neregistrované běžence později polapí. „Můžeme je odhalit například při silniční kontrole nebo při kontrole v zaměstnání. Jestliže se nepřihlásí, dostávají pokutu, to je naprosto standardní věc,“ uvedl policejní mluvčí Moravčík.
Člověk bez registrace je v Česku načerno, nemůže tu legálně pracovat a pobírat žádný státní příspěvek. Také Rakušan striktně odmítá Šlachtovu kritiku, zároveň ale přiznává, že někteří uprchlíci se v budoucnu mohou dostat do křížku se zákonem.
„Samozřejmě mezi nimi mohou být i lidé s nedobrými úmysly, ti jsou v každé společnosti. To ale zkrátka odhalit nejde,“ řekl k tomu ministr vnitra.
Falešné pasy
Česká republika je vůbec poprvé v historii cílovou zemí uprchlíků, už je tu kolem 300 tisíc lidí utíkajících z Ukrajiny před válkou vyvolanou sousední Ruskou federací.
Bývalý policista Šlachta by nastavil přísnější pravidla. „Chápu, že na začátku ruské invaze bylo nově příchozích hodně a museli jsme jednat rychle, nyní ale už musíme utahovat šrouby. Volám po důsledné kontrole, musíme přesně vědět, kde jsou uprchlíci ubytováni, a monitorovat je,“ uvedl.
Ruští agenti navíc mohou disponovat falešnými pasy se smyšlenou identitou a jménem. „Při takovém objemu má policie nulovou šanci na to přijít. Kolikrát s tím byly problémy i za normální situace,“ uvedl někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Policie je prý na padělky připravena. „Máme na to speciální přístroje, které jsou schopné falešné doklady detekovat,“ řekl mluvčí Moravčík.
ZDROJ: LIDOVÉ NOVINY
AUTOR: Magdaléna Langová
DATUM: 25.4. 2022