Pokračování příběhu zakázky na antigenní testy do škol

Šílený příběh pokračuje. Uplynul týden od momentu, kdy jsem upozorňoval na pochybnou zakázku na antigenní testy do škol. Je to zakázka za čtvrt miliardy korun bez výběrového řízení. Nejenom, že se nic nevysvětlilo, ale právě naopak. Na povrch vyšly další informace o tomhle pochybném kšeftu ministerstva vnitra.

Jde o jednu z tisíce zakázek za poslední rok, kdy jsme přerušovaně v nouzovém stavu, a stát tak může nakupovat mimo zákon o zadávání veřejných zakázek.

Zakázku za 237,5 milionu korun na čínské testy vyhrála podivným způsobem, jak jsem psal minule, firma Tardigrad International Consulting.

Před ní varuje Bezpečnostní informační služba, že je napojená na trestně stíhané lidi. Má reálné majitele někde v daňových rájích.

Tahle „renomovaná mezinárodní firma“, jak zjistili novináři, má různé pobočky. Kde? Všude tam, kde byste to čekali. Jednu v automyčce na kraji Kyjeva, další v rodinném domku v jižním Polsku. Úplně věrohodná firma na zakázku za víc jak dvě stě milionů. Nikam se samozřejmě nedá ani dovolat, natož přijít na schůzku.

A ta česká pobočka? Základní kapitál tisícovka. Sídlí hned u letiště na stejném místě jako hotel Marriott. Nezveřejňuje žádné povinné informace o svém účetnictví. Po urgencích zveřejnila alespoň výsledek hospodaření za rok 2019. Výsledek? Sekera 2,3 milionu korun. Od svého vzniku už prodělala 12 milionů. Ale tam to bohužel nekončí.

Kdo českou pobočku vlastní? Oficiálně za ní vystupuje jednatelka Monika Jírovcová, skutečný majitel není jasný. Její telefon ale zvedá nějaký Vít Košický. Ten se v rozhovorech pro média prezentoval jako ředitel této společnosti, ale na přímý dotaz novinářů to popřel. Pěkný bordel, co říkáte? Má to jednoduché vysvětlení. Jsou to všechno bílí koně. Nastrčení lidé, které kryjí skutečné majitele. Skutečné místo, kam nakonec peníze ze zakázek dojdou. Peníze daňových poplatníků. Peníze nás všech.

Paní Jírovcová říká, že kdyby chtěla prát peníze, tak se přeci do veřejného výběrového řízení nepřihlásí. Víte, ale co si myslím já? Že v chaosu posledních dní si všichni naši papaláši a na nich nasátí lidé myslí, že to prostě zapadne. Že řešíme přeplněné nemocnice, vakcíny, co leží na skladu, non stop měnící se vládní nařízení, děti, které nemůžou chodit do školy, a tak nějak se navíc snažíme přežít. Přesně na tenhle chaos sází.

Tohle je jenom jedna zakázka z tisíce. Jen tato firma dodává bez většího povšimnutí i dalším státním institucím, včetně Správy hmotných rezerv! Bohužel tady nejde o zdraví a bezpečnost nás všech. Jde jen o tom, KOMU a KOLK peněz přijde.

Proto za hnutí Přísaha jasně říkám. Musí se provést audit VŠECH zakázek, které se realizovaly za nouzového stavu. Od začátku pandemie uběhl už rok. Co všechno za ten čas chtěli v chaosu před námi skrýt?

Samozřejmě auditem nemyslím žádnou bezzubou parlamentní komisi. Myslím skutečný audit vedený skutečnými odborníky. Speciální tým, nenapojený na žádnou stranu. Všechno prověřit, včetně komisí a lidí, kteří byli zodpovědní za výběr vítězné firmy. A VINÍKY POTRESTAT.