Padají první trestní oznámení za prvního půl roku covidu. Proč to nestačí

Padají první trestní oznámení za prvního půl roku covidu. To je ale málo.

Nejvyšší kontrolní úřad dneska vydal svoji zprávu o tom, co se u nás od března loňského roku dělo. Díky tomu máme obrázek, který je ještě horší, než jsme čekali. Přečtěte si to sami.

Vláda nebyla na jakoukoliv pandemii připravena. Od roku 2011 u nás neproběhla žádná revize skladů, zásob, společné cvičení, prostě cokoliv, co by nás na připravilo na jakoukoliv pandemickou krizi. Na tož na covid. Nic na tom nezměnily ani zprávy, které se od prosince 2019 šířily z Číny o novem typu viru. Pak, když na jaře udeřila pandemie na Česko plnou sílou, začal totální chaos. Nic jiného bych ani nečekal, vzhledem k tomu, že nebyly žádné plány ani postupy.

Vláda začala ve velkém nakupovat ochranné pomůcky. Samozřejmě za nouzového stavu, takže bez jakékoliv kontroly. Vznikly dva nákupní týmy jeden na vnitru a druhý na Ministerstvu zdravotnictví. Jak správně tušíte, ty mezi sebou nějak nekomunikovaly a nespolupracovaly.

A pak to už jelo. Jedna zakázka za 1,2 miliardy korun pro podnikatele, který se přišel zeptat na vrátnici. Jeho firma neměla činnost, náklady, výnosy, zaměstnance, ani doporučení. Co ale měla? Čínské respirátory. Samozřejmě dvakrát dražší, než za co je kupovala.

Další zakázka už byla levnější. „Jenom“ 72 milionů korun. Přirážka téhle firmy na čínské roušky? Téměř 300 procent.

Celkový účet, který NKÚ prověřovalo, je za 8,5 miliardy korun.

A teď to nejdůležitější. Byly respirátory za totálně přemrštěnou cenu, zadané totálně nepřehledným způsobem a zaplacené z peněz nás všech vůbec k něčemu? Minimálně polovina z nich NE.

Buď neprošly testováním, nebo některé z nich nebyly testovány vůbec! Co jsem se ale nikde nedočetl, je, co se s nimi stalo pak. S těmi, které neprošly kontrolou. Dali jsme je našim lékařům do první linie? Nebo do domovů důchodců? Nebo jsme je rovnou vyhodili?

NEBO JSME SI ZA NĚ ŽÁDALI PENÍZE ZPÁTKY, TAK, JAK BY TO BYLO NORMÁLNÍ?

Poslední věc, která mi přijde zcela nepochopitelná, je, že stát, a tedy my všichni, jsme zaplatili 81 milionu korun za dopravu zboží z Číny pro soukromé společnosti. Nikdo to státu zatím nezaplatil a neexistuje o tom ani žádná smlouva, takže už asi ani nezaplatí.

Celá tahle šílenost se týká jenom zakázek za prvních osm měsíců minulého roku. Co se dělo od té doby, nevíme. Vyplouvají na povrch jen jednotlivé kauzy, o kterých vám postupně píšu. Ale jsou to jednotky případů z tisíce.

Za hnutí Přísaha proto jasně říkám. Musí se provést audit VŠECH zakázek, které se realizovaly za nouzového stavu. Od začátku pandemie uběhl už rok. Co všechno za ten čas chtěli v chaosu před námi skrýt?

Samozřejmě auditem nemyslím žádnou bezzubou parlamentní komisi. Myslím skutečný audit vedený skutečnými odborníky. Speciální tým, nenapojený na žádnou stranu. Všechno prověřit, včetně komisí a lidí, kteří byli zodpovědní za výběr vítězné firmy. A VINÍKY POTRESTAT.

Robert Šlachta