Odvolejte ministra Nekulu! Místo ochrany zemědělců, vinařů a spotřebitelů slouží řetězcům, říká předseda Přísahy Robert Šlachta

„Odvolejte ministra zemědělství Zdeňka Nekulu! Je to naprosto nekompetentní ministr, který místo toho, aby chránil české zemědělce a tuzemské spotřebitele, dělá zadarmo reklamu nadnárodnímu prodejnímu řetězci!“prohlásil předseda hnutí PŘÍSAHA Robert Šlachta na adresu ministra, jehož v minulých dnech kritizoval mj. za to, že není schopen garantovat důsledné kontroly obilí z Ukrajiny. Příslovečnou poslední kapkou k této razantní výzvě se stal včerejší status ministra Nekuly na sociálních sítích, kde chválil řetězec Lidl za jednorázovou slevu na mouku.

„To, co provedl ministr Nekula, je do nebe volající nehoráznost! Místo toho, aby pracoval pro lidi, které dusí přemrštěné ceny řady potravin, a snažil se o ochranu tuzemských spotřebitelů i zemědělců, tak dělá zadarmo reklamu nadnárodnímu řetězci. Pro občany této země však neudělal zhola nic! Na co nám je takový ministr zemědělství? Na nic! Proto by ho měli z funkce bryskně odvolat, ať ještě nenadělá další škody!“ zdůraznil Robert Šlachta.

Ten v uplynulých dnech poukázal na to, že ministr Nekula je nekompetentní člověk, který svou pasivitou ohrožuje zdraví českého národa. „Vím, jsou to silná slova, ale stojím si za nimi,“ uvedl předseda Přísahy. Ministr totiž nebyl ochotný nebo schopný patřičně odpovědět na jasně vyslovené otázky, které mu ve své Výzvě Robert Šlachta koncem dubna zaslal. Požadoval především konkrétní hodnoty obsahu pesticidů, zakázaných v EU, které by mohlo obsahovat obilí, dovážené do České republiky z Ukrajiny.

Šlachta tak výzvou Nekulovi reagoval na opatření, která kvůli sporné kvalitě ukrajinského obilí a dalších potravin učinily okolní státy. A zdůraznil, že ministr zemědělství ho svou odpovědí na jeho otázky zklamal! „V jeho dlouhém dopisu jsem nenašel ani jednu větu, která by mi dala víru, že se naše vláda upřímně snaží chránit české občany před nekvalitními potravinami,“ podotkl Robert Šlachta.

Domnívá se, že ministerstvo zemědělství mlží, výsledky kontrol ukrajinského obilí záměrně nezveřejňuje a tím udržuje české občany v nevědomosti a nejistotě. „To je trestuhodné. Vždyť lidé nejsou hloupí. Přečtou si, co se děje na Slovensku. Tam již ve třetím vzorku ukrajinské pšenice odhalili vyšší koncentrace pesticidů, což potvrdil veřejně ministr Samuel Vlčan. A čeští ministři nám budou pořád tvrdit, že pšenice přivezená z Ukrajiny k nám je v pořádku, ale výsledky kontrol, tak jak to udělali Slováci, nezveřejní,“ uvedl předseda Přísahy.

S obsáhlou, nicméně povrchní odpovědí ministra Zdeňka Nekuly na svou dubnovou Výzvu se proto nehodlá smířit. A zveřejnění přesných a aktuálních údajů, týkajících se kontrol ukrajinského obilí, bude od ministra opakovaně požadovat.

Hnutí Přísaha