Nastupující vláda má nulovou ambici

Tak jsem se koukl na programové prohlášení té nové pětikoalice. Nejdřív jsem šel samozřejmě tam, kde to znám nejlíp. Na oblast ministerstva vnitra a spravedlnosti. Jak chtějí posunout naši zemi, co chtějí prosadit? Absolutně nic nového, ani konkrétního. Všem přidáme, ale zároveň všude ušetříme. Zvážíme vhodná řešení. Tak na to tady lidé pravdu čekali? To je ta změna?

Co z toho hlavně cítím, je absolutně nulová ambice cokoliv zásadního v této zemi změnit. Sáhnout do problémů, které naše lidi skutečně trápí. Na to asi nemají koule. Nebo to ve skutečnosti nechtějí.

Jak chce tato vláda udržet kvalitní policisty, stabilizovat bezpečnostní složky, zrychlit trestní řízení, zvýšit vymahatelnost práva, bránit se nelegální migraci, regulovat lobbisty, vzdělávat soudce? NIJAK.

Většina toho, co nová koalice podle toho jejich textu chce, už dávno bylo ve sněmovně. Jen to jaksi zapomněli projednat. Nebo už je to schválené a realizovalo by se to i bez nich.

Budoucí ministr vnitra Vít Rakušan už ale začíná plnit základní zadání, které má od ODS. Hledat úspory. A protože asi poprvé viděl rozpočet ministerstva vnitra, tak s překvapením sleduje, že to nebude tak jednoduché a splnit požadovanou úsporu ve výši 6 % se mu nepodaří, aniž by sáhnul na platy policistů. Takže jaké má řešení?

„Půjdou pozastavit některé neinvestiční nákupy. Například obnova některé IT techniky. Zatím říkám, podle toho, co jsme prošli, by šlo ušetřit 4,5 procenta.“

Super, takže hlavní, co by rádi dělali, je digitalizace, ale peníze na to nedají, spíš naopak. Bohužel mi to hodně připomíná éru škrtů poslední vlády ODS, kdy se nakupovala stará technika a bezpečnostní složky zaostávaly za světem zločinu. To opravdu chceme? Já ne.