Ministrova odpověď na Šlachtovu výzvu ke kontrolám obilí: mnoho slov, žádná informace

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula není ochoten nebo schopen odpovědět na jasně vyslovené otázky, které mu ve své Výzvě koncem dubna zaslal předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Požadoval především konkrétní hodnoty obsahu pesticidů, zakázaných v EU, které by mohlo obsahovat obilí, dovážené do České republiky z Ukrajiny. Šlachta tak reagoval na opatření, která kvůli sporné kvalitě ukrajinského obilí a dalších potravin učinily okolní státy. A protože se uspokojivé odpovědi nedočkal, adresuje své požadavky ministru Nekulovi opakovaně. 

Česká republika se odmítá připojit k okolním státům, které nedovolí dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. S tvrzením, že je vše pod kontrolou a v pořádku, se odpovědní lidé snaží uklidnit veřejnost. 

"Je naivní si myslet, že lidé uvěří řečem politiků, kteří nás už tolikrát v nedávné době zklamali," konstatuje předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a dodává: "...a svou odpovědí na mou výzvu mne teď zklamal i ministr zdravotnictví Zdeněk Nekula. V jeho dlouhém dopisu jsem nenašel ani jednu větu, která by mi dala víru, že se naše vláda upřímně snaží chránit české občany před nekvalitními potravinami."

Šlachta se domnívá, že ministerstvo zemědělství mlží, výsledky kontrol ukrajinského obilí záměrně nezveřejňuje a tím udržuje českéobčany v nevědomosti a nejistotě. 

"To je trestuhodné," říká Robert Šlachta a pokračuje "Vždyť lidé nejsou hloupí. Přečtou si, co se děje na Slovensku. Tam již ve třetím vzorku ukrajinské pšenice odhalili vyšší koncentrace pesticidů, což potvrdil veřejně ministr Samuel Vlčan. A čeští ministři nám budou pořád tvrdit, že pšenice přivezená z Ukrajiny k nám je v pořádku, ale výsledky kontrol, tak jak to udělali Slováci, nezveřejní."

S obsáhlou, nicméně povrchní odpovědí ministra Zdeňka Nekuly na svou dubnovou Výzvu se Robert Šlachta nehodlá smířit. O zveřejnění přesných a aktuálních údajů, týkajících se kontrol ukrajinského obilí, žádá ministra opakovaně. 

Hnutí Přísaha