Měkké cíle šlo při střelbě na filozofické fakultě lépe chránit, ochranu však vedení policie včetně Vondráška podle experta zarazilo

Policie mohla mnohem účinněji zasáhnout při tragické prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pokud by byla vybavena mobilními balistickými stěnami. Jejich pořízení navrhoval už před několika lety nynějšímu policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi bezpečnostní expert Vladimír Jelínek, který na to upozornil na dnešním brífinku hnutí Přísaha.

Jelínek působil 27 let u policie, z toho 15 let u Útvaru rychlého nasazení (URNA) a během svého působení zpracovával návrhy systému ochrany měkkých cílů předkládané policejnímu prezidiu. To však jeho návrhy bohužel nevyslyšelo. Policejní prezident Vondrášek tak podle předsedy Přísahy Roberta Šlachty fatálně selhal a měl by odstoupit stejně jako ministr vnitra Vít Rakušan.

Robert Šlachta připomenul, že tragická střelba na pražské filozofické fakultě, jejímž výsledkem je 14 mrtvých, nebyla bohužel první podobnou tragédií. Policie se přitom podle něj na tyto události dlouhodobě připravuje. „Když jsem byl ještě u policie, tak jsem střílel několikrát. A lidé, kteří zasahovali na filozofické fakultě, jsou hrdinové. Chceme totiž poukázat na systémová řešení. V žádném případě nechci sbírat politické body. Už v minulosti jsme sbírali zkušenosti v zahraničí a prošli jsme i řadou školení,“ uvedl Robert Šlachta.

Systém však podle něj selhal. „Proč? Na tuhle otázku se ptám od té doby každý den. Já nechci, aby se něco takového opakovalo. Nechci, abychom si tady na to zvykli. Chci, aby se to už nikdy nestalo. Po nedělním vystoupení v televizní debatě a kritice policejního prezidenta se mi ozval Vladimír Jelínek se zásadní informací o ochraně měkkých cílů. Dneska policejní prezident Vondrášek říká, že se na to zaměří. Ministr vnitra Rakušan říká, že na to vyčlení tři miliardy korun. Jenže proč už to neudělali po střelbě v Ostravě? Nebo po střelbě v Uherském Brodě? Tohle je totiž už třetí střelba, u které je v zodpovědné funkci právě současný policejní prezident Vondrášek,“ upozornil předseda Přísahy.

Řešení na ochranu měkkých cílů přitom už od roku 2016 svým nadřízeným nabízel bezpečnostní expert Vladimír Jelínek, který pracoval pro polici 27 let, z toho 15 let sloužil u Útvaru rychlého nasazení. A působil také u jednotky, která likviduje nástražné výbušné systémy a zažil nasazení do dlouhé řady akcí. „Na základě získaných zkušeností jsem oslovil ČVUT a výsledkem spolupráce byly mobilní balistické bariéry, které se dají použít při mimořádných událostech, jakými jsou právě střelba nebo použití výbušného systému,“ řekl Vladimír Jelínek. Podle něj byly vyvinuty dva typy bariér: jeden slouží k ochraně před střelbou, druhý chrání před explozí nástražného výbušného systému.

V roce 2016 proto kontaktoval management policie včetně Martina Vondráška a upozornil, že takovýto prvek je při podobných zásazích potřeba. Odezva tehdy byla podle něj kladná, řešení se všem líbilo. A vedení policie po poradě s veliteli složek ustanovilo a odhlasovalo 5 dislokačních míst, kde by byli policisté bariérami vybavení. „Bohužel se však nic nepořídilo. Přesto jsme pak spolupráci s ČVUT obnovili a bariéry vyzkoušeli na cvičení ve Zbirohu, kde měly kladný ohlas,“ uvedl expert. Bariéry přitom podle Jelínka splňují všechny požadavky policie a mají příslušné certifikáty.

Další snahy o jejich zakoupení však dopadly negativně. V roce 2020 nicméně přišel návrh na pořízení dvou těchto systémů za zhruba 25 milionů korun do Prahy a Brna. „Proto mě pak nemile překvapilo, že bariéry pořízeny nebyly. V roce 2022 jsem na to veřejně upozorňoval v médiích s tím, že jde primárně o ochranu škol a měkkých cílů,“ zdůraznil Jelínek. Podle něj by zrovna jím navrhované balistické bariéry pomohly při tragické střelbě na filozofické fakultě, protože policisté by podle něj nevyváděli lidi do perimetru střelce. 

Bezpečnostní expert dále sdělil, že na systematické řešení upozorňoval špičky policie poté, co střelci se zbraní po sobě nechali osm mrtvých v Uherském Brodě a pět mrtvých v nemocnici v Ostravě. „U této jedné věci je to jasně vidět. Policie vybavila prvosledové hlídky dlouhými zbraněmi, což chválím. Ale žádné novodobé prostředky k ochranně měkkých cílů nekoupili, i když věděli, že to je potřeba. Co školy a školky nebo jesle? Znovu jsem pak na to upozorňoval loni při českém předsednictví EU, bohužel s nulovou odezvou ze strany policie. Do současné doby policie žádný podobný ochranný prostředek nemá. Bezpečnostní situace v Evropě se přitom zhoršuje, takže policie tyto prostředky bude potřebovat, to bylo jasné už v roce 2016,“ dodal Vladimír Jelínek.

„Za sebe bych to tedy rád uvedl do politické roviny. My tady po 14 mrtvých budeme něco řešit? Mohlo se to řešit, ale policejní prezident Vondrášek fatálně selhal, protože řešení k ochraně škol a dalších měkkých cílů tady bylo, několikrát před nákupem a vždy to skončilo u pana Vondráška. Ten to ale vždy zazdil,“ zdůraznil Robert Šlachta.

A zopakoval, že policejní prezident musí po tomto skandálním pochybení, kdy ohrozil životy policistů a evakuovaných studentů, okamžitě rezignovat. A následovat by ho měl i ministr vnitra Vít Rakušan, který je za něj politicky odpovědný. „Nic z tohoto GIBS řešit nebude. To jsou otázky, na které se musí ptát poslanci a veřejnost. Ne čekat měsíce na GIBS, jak to chce dělat ministr Rakušan,“ doplnil předseda Přísahy.