Konec 35 poštovních poboček v Praze

Vedení pražské Přísahy zarazila informace, že v hlavním městě bylo navrženo na zrušení ke dni 30.6.2023 až 35 poštovních poboček. Oprávněná kritika představitelů městských částí přišla okamžitě i s patřičným vysvětlením jaké potíže to těmto lokalitám a občanům přinese.

Plně chápeme, že v současné situaci, kdy pověřený zástupce generálního ředitele České pošty tvrdí, že si Česká pošta, s.p. vzhledem ke své ekonomické kondici nemůže dovolit provozovat pobočky, které nejsou podle zákona povinné, což vyplývá z kritérií ČTÚ (docházková vzdálenost je nyní 3 km k nejbližší pobočce v obcích s počtem obyvatel nad 2 500), vedení české pošty něco udělat musí, ale otázkou co, a co nám zatím představilo.

Tak představilo nám seznam poboček, u nichž starostové městských částí kritizovali, že s nimi pošta výběr poboček nijak nekonzultovala ani je předem neinformovala. 

To by bylo vzhledem k takto významnému kroku velmi dobré. Pak se objevila zpráva, že lze najednou jednat, a např. pobočku vyměnit za jinou. A to nám přijde zvláštní, kdo analyzoval tyto pobočky – pobočky jsou budovy, možná před rekonstrukcí, možná po rekonstrukci, možná v nájmu, možná některé lépe prodejné, některé vhodné pro jiné účely, někde jsou možná seniornější zaměstnanci, tedy ti co je v podniku nejcennější, kdo to všechno komplexně posoudit, když najednou mohu pobočky pohodit.

Další záležitost je digitalizace, známe kolegy, kteří na poště nebyli několik let, používají datové schránky, služby jiných společností apod., kde je osvěta a motivace zavést větší podíl elektronické komunikace k občanům, …tak často skloňovaná digitalizace Ministerstvem pro místní rozvoj 😊

Oslovil někdo starosty na koncept pošta Partner, pan zástupce GŘ si stěžoval, že za to musí platit… dobře, ale řada obcí již přispívá na obecní prodejnu, kavárnu, možná by to šlo realizovat v tomto obsahu, a bylo by to výhodné pro oba, obec i poštu, ale to se to musí dopředu projednat. A to bohužel neklaplo.

Služba pošt je zkrátka zatím využívána na většině míst tak, že kapacitně to Česká pošta dostatečně nepokryje ….. , takže bychom ocenili krok pana ministra vnitra, aby zastavil celou nepovedenou akci. Znovu vypracoval analýzu dle toho strategii, nejlépe ji dokázal vysvětlit a získat podporu napříč politickým spektrem, aby to po dalších volbách někdo neměnil, a následně představil nové budoucí modernější směřování pošty po vzoru těchto společností např. u našich sousedů.

Zatím jen doufáme, že to nechvátá proto, že se nám tak schovává nějaký další „dozimetr“. Je to přece v Praze.

Vedení Přísaha Praha