Kamenická Přísaha realizuje svůj program ještě před volbami!

Jedním z hlavních bodů programu je zastavení nevýhodných prodejů městského majetku a zvýšení transparentnosti radnice. O to se naši kandidáti zasazují už nyní. Jak? To vám řekne lídr kamenické kandidátky Ing. Jaroslav Kubiska, ve svém otevřeném vzkazu občanům Kamenice nad Lipou: 

Drazí sousedé,

jistě si vzpomínáte, že jsem nedávno dával na web Sreality inzerát, kopirující informace o prodeji městských pozemků za Tržištěm. 

Udělal jsem to ve veřejném zájmu, aby byla informovanost, co možná největší a soutěž o městský majetek co možná nejférovější. 

Město se rozhodlo tyto pozemky těsně před volbami inzerovat k prodeji. Vítěz měl vzejít z netransparentní obálkové soutěže. Město splnilo literu zákona a oznámení vyvěsilo na úřední desku jako vždy. 

Dlouhodobě ale víme, že se takto inzerovaný majetek prodává za nízkou cenu předem vybraným kamarádům. Stačí připomenout prodej domu vedle hotelu Berger s cenou o 500 tisíc nižší, než byl odhad, protože se přihlásil jediný zájemce. Mohli bychom pokračovat prodejem pozemků pod Lidl a za koupalištěm za univerzální cenu 350Kč/m, která byla také příliš nízká. 

Proto jsem vytvořil inzerát na otevřeném realitním portálu, aby se o prodeji dozvědělo co možná nejvíce možných zájemců. I když byl prodej podle mých informací připraven pro konkrétního člověka, chtěl jsem, aby se jednalo o spravedlivou soutěž. 

Že to někomu vadí, se ukázalo hned druhý den po zveřejnění, kdy mě portál začal vyzývat, abych jim na základě UDÁNÍ předal smlouvy o zastoupení. Následně jsem byl zablokován i v naší skupině Co se děje v Kamenici, kde nemůžu ani dávat příspěvky, ani komentovat veřejné dění. Oponenti namítají, že sdílení veřejně dostupných informací není v pořádku. Rozhodně to je ale ve veřejném zájmu! 

Jaký je tedy výsledek? 

Dle mých informací bylo podáno 7 nabídek a nejvyšší nabídka za tyto pozemky činila 4 miliony korun. To odpovídá ceně cca 1 500 Kč/m. Super rozdíl oproti 350 Kč/m, že?

Vzhledem k předchozím zkušenostem s prodejem majetku města je to úžasná změna, protože se rozhodně nejedná o nízkou cenu a zájemce nebyl pouze jeden. Přihlásilo se dokonce víc zájemců, než bylo ve všech předchozích soutěžích prodeje majetku za uplynulé 4 leté období dohromady! 

Je zřejmé, že pokud by se vedení Města chtělo starat o majetek města s péčí řádného hospodáře a chtělo férovou soutěž, tak by mohlo prodeje realizovat za mnohem vyšší ceny. Tímto vedení města v uplynulém období jednoznačně poškodilo nás všechny a já jsem je na to u prodeje pozemků za koupalištěm předem upozorňoval. 

Udělal jsem to, co většina stran slibuje ve svých programech. Zlepšíme komunikaci města, transparentnost.... Pokud to vedení města nechce udělat samo, může ho v něčem nahradit i obyčejný občan. 

Zatím ale není věc definitivně uzavřena.

Zastupitelé, kteří doteď schvalovali prodeje za 350Kč/m a tvářili se, že je to "v pořádku", nyní budou rozhodovat i o prodeji za odpovídající cenu. Jak to asi dopadne? Můžete se jít podívat na poslední zastupitelstvo 8.9.2022 od 17hod. Já tam určitě budu!

Za Přísahu v Kamenici garantuji, že my už žádné nevýhodné rozprodeje majetku nedovolíme!  

Jaroslav Kubiska