Jsme proti novele zákona o státních zastupitelích

Všech milion otazníků a vykřičníků, které jsou a byly kolem Blažka na ministerstvu spravedlnosti, dostalo minulý týden jasnou podobu. 
Představil novelu zákona o státních zástupcích, jejíž cílem není nic menšího, než ovládnutí této složky státu.
Jak? Čtěte dál! 

Blažek navrhl omezit funkční období nejvyššího státního zástupce. To je první a poslední dobrá věc celé novely. Nejvyšší státní zástupce sice bude mít funkční období na dobu sedmi let, ale může být kdykoliv vládou odvolán. Blažek to odvodňuje tím, že vláda odpovídá za fungování nejvyššího státního zástupce a soustavy a tím pádem musí mít možnost je odvolávat. 
To je naprostý NESMYSL. Taky policejní prezident je přece volen na funkční období, ale ministr vnitra ho nemá možnost kdykoliv odvolat. 

Další kontroverzní bod novely je to, jak se budou vybírat vedoucí státní zástupci. Podle nového návrhu má proběhnout výběrové řízení. Ale pozor! I když v tomto výběrovém řízení uchazeč zvítězí, ministr spravedlnosti ho nemusí ustanovit do funkce. 

Šílené? Rozhodně!
Co tedy bude výsledkem? Dosazování lidí do funkcí, kteří výběrové řízení sice nevyhráli ale o to víc plně vyhovují ministru spravedlnosti. 

A poslední věc. Momentálně se nejvyšším státním zástupcem může stát pouze člověk ze soustavy státního zastupitelství. Díky této novele se nejvyšším státním zástupcem může stát kdokoliv a vůbec nemusí mít zkušenosti z práce v zastupitelství. Třeba advokát. To je za nás špatně. Nejvyšší státní zástupce MUSÍ mít zkušenost zevnitř zastupitelství, ne z “opačné strany”. 

Když ODSka před volbama mluvila o spravedlnosti a změně v nejvyšším státním zastupitelství, šla mi husina po zádech. Teď jsem přesvědčen, že husina musí jít i vám. ODS se jednoznačně snaží ovládnou a zpolitizovat státní zastupitelství. V momentě, kdy nefunguje státní zastupitelství nezávisle a spravedlivě, nemůžete dělat žádné velké kauzy. Žádnou korupci. Žádný Dozimetr, STOKU nebo Nagyovou. 
Policie může vypátrat a vyšetřit cokoliv, ale pokud se nemůže spolehnout na nestrannost státního zastupitelství, tak v tom zůstane samotná. 
A s ní i všichni občané České republiky, kteří si zaslouží stejnou spravedlnost. Konečně pro všechny.

Robert Šlachta