Jak dlouho bude vnitro čekat?

Tak si to  shrneme. Nevíme přesně kolik, kde ani jaké uprchlíky v Česku máme. Hejtmani říkají, že už nejméně pětina všech lidí se vrátila domů. Ministerstvo na to neříká nic, protože přesná čísla nemá.

Pořádný bezpečnostní screening nikdo nedělal a ani nedělá. Vzájemná kooperace mezi kraji se neděje, takže Praha za dva týdny zavře centrum pro uprchlíky. Když to udělá Praha, tak Pardubice budou hned druhé.

Kraje a města potřebují řešit kapacitu škol a školek na podzim. To půjde asi těžko, když ani netušíme, kde je kolik lidí, a hlavně kolik jich plánuje zůstat do začátku nového školního roku. Pak v září bude zase vláda překvapená, že má obrovský problém s tím, že nejsou kapacity. A to ani nezačínám mluvit o tom, jak to bylo s kapacitami školek a škol ve větších městech doteď. Myslím, že všichni rodiče o tom vědí své.

A finálně po třech měsících konečně začali řešit to, že někdo dorazí do Česka pro příspěvek a pak odjede do jiné země. Vláda konečně přišla s aspoň náznakem kontroly.

Jak dlouho bude vnitro čekat? Vnitřní bezpečnost státu se nedá řídit bez toho, abychom věděli, kdo se na našem území nachází. A přesně za to zodpovídá ministr. Rakušan.

Robert Šlachta