Jak by měla vypadat česká energetika?

Dneska trochu detailněji o energetice.

Pamatujete na neúspěšného kandidáta na ministra a místopředsedu STANu Věslava Michalika? Svůj byznys postavil taky na solárních panelech. A co se dočteme v programovém prohlášení vlády? Že chtějí rehabilitovat fotovoltaiku.

Za hnutí Přísaha říkáme, že pokud je na klíčovém energetickém ministerstvu člověk STANu, tak vláda musí nastavit jasná pravidla a dotace musí být pod drobnohledem Energetického a regulačního úřadu. Nic takového ale v programovém prohlášení nenajdeme.

Dále vláda navrhuje získat podíl na terminálu pro zkapalněný zemní plny. Za nás je tohle řešení zbytečné a dodávky do České republiky to neovlivní ani nezlevní.

Co nutně v Česku potřebujeme vyřešit, je dostavba jaderné elektrárny nebo výstavba elektrárny nové. Babiš tvrdil, že je to jednoduché a po čtyřech letech jeho vlády jsme se nikam neposunuli. Nová vláda v programovém prohlášení tvrdí, že chce jádro podporovat taky. V dokumentu, který má 53 stránek, ale jádru věnovali jenom pár odstavců! V nich žádné konkrétní detaily, žádná data, žádné závazné sliby. Vypadá to, že ani po čtyřech letech nové vlády Česko nebude mít nový jaderný blok.