Fialův „ozdravný“ balíček jen prohloubí recesi a zaškrtí ekonomický růst!

Nesouhlasíme s podobou „ozdravného“ balíčku, který vláda předložila. Naše země se nachází v ekonomické recesi a jako ekonomka vím, že podle Lafferovy křivky se zvýšením daní ještě více zbrzdí ekonomický růst. Základními pravidly makroekonomie se ale vláda neřídí. Naopak!

Místo aby lidem ulevila, porušila snad veškeré předvolební sliby a zvýšila skoro všechny daně. Zvedne se zdanění firmám (o 2 %), odvody živnostníkům i zaměstnancům, kteří budou muset nově platit nemocenské (0,6%), zdraží se dálniční známky, ale i výdaje domácností na zvýšené vodné, stočné, teplo a léky. Tyhle položky totiž sice zůstaly ve snížené sazbě, ale ta se zvedla z 10 na 12%.

Ve výsledku nám tedy teplo i voda o 2 % zdraží. Připlatíme si i za svoz odpadu nebo nápoje, které vláda nenápadně přesunula do zvýšené sazby DPH 21%.

Vrcholem je ale dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí, které nám ještě více zdraží už tak dost nedostupné bydlení! Podle údajů OECD máme sice jedno z nejnižších zdanění nemovitostí, ale naše zem je specifická tím, že na rozdíl třeba od Rakouska máme velký podíl vlastnického bydlení. Příjmy z ní jdou navíc plně obcím, takže vláda bude muset k tomu měnit rozpočtové určení daní. Všechny tyhle kroky navíc způsobí ještě další nárůst inflace a to se nám nelíbí!

Stejně jako to, že se DPH na potraviny sníží jen o tři procentní body, na 12%. To je pořád málo! Okolní státy mají jen asi 5-10%. Tak malé snížení DPH se navíc do cen ani nepromítne, protože si ho řetězce naženou na vyšších maržích. Výrazné snížení DPH na základní potraviny, jako jsme navrhovali my – ve výši kolem 5-7 % by přitom pomohlo všem, a hlavně by stlačilo inflační spirálu. Abych ale jenom nekritizovala.

Jsme rádi, že z celkových 94 miliard úspor plánovaných na příští rok, tvoří ze dvou třetin (78 miliard) snížení výdajové stránky. Souhlasíme s vyšším zdaněním hazardu i osekáním dotací např. pro solární barony. Pořád jsou tam ale značné rezervy. Proč se vláda nepodívá na své platy, nebo na své politické náměstky? Proč máme platit tři zbytečná ministerstva navíc a poradce, co nám radí jezdit do Polska? Kde je spravedlivé zdanění nadměrných zisků? Vláda musí začít u sebe. Zaměřit se na své trafiky, politické neziskovky, předražené zakázky a hlavně, na daňové ráje a nadnárodní korporace. Je potřeba posílit pravomoci celního úřadu, ale také finančních úřadů při rozkrývání transferových cen. Tam nám utíkají stovky miliard. Místo toho se hojí na nás, běžných občanech a proti tomu se za Přísahu striktně ohrazujeme! 

Karolína Kubisková