Fialova vláda vyjednala nevýhodnou smlouvu

Z Česka mizí voda a vláda k tomu uzavřela tajnou nevýhodnou dohodu. Mluvím o dolu Turów. Premiér Fiala se chlubí skvělou dohodou, která má ochránit vodní zdroje na českém území. Realita je ale úplně jiná. Prodal zájmy našich lidí za 45 milionů eur a znehodnotil letité úsilí místních.

První nejasností je důvod utajeného režimu Nevysvětlili, proč dohodu o dolu Turów projednala vláda tajně. Teprve dneska ji odtajnili po nátlaku veřejnosti.

Měli jsme silnou pozici. Stála za námi Evropská unie, první rozsudek evropského soudu nám dal za pravdu, dokonce i advokát Soudního dvora Evropské unie se postavil na stranu České republiky. To všechno pětikoalice prodala velmi rychle a velmi lacino.

Co bude s dolem? Polsko nám poslalo 45 milionů eur a těžba může pokračovat. Mizení vody z českého území chtějí zabránit podzemní zdí. Ta je ale podle renomovaných organizací k ničemu. Voda odteče i tak. Podle premiéra Fialy by nefunkčnost zdi znamenala okamžité zastavení těžby. Pokud tomu opravdu věří, tak je hodně naivní. Doteď Polsko těžbu nezastavilo ani pod hrozbou velikých pokut a soudního procesu na úrovni EU.

Fiala si tedy chtěl jen připsat pár politických bodů za uzavřenou dohodou, bohužel se tak stalo na úkor zájmů lidí na naší straně hranice.